ايسکا نيوز/  طوفان شديد از ساعت 16 امروز استان فارس با ويژه شهرستان‌هاي جنوبي را در نورديد، قدرت طوفان به اندازه‌اي بود که امکان تردد عادي را در خيابان‌ها و معابر عمومي مشکل کرد.

مهرداد قطره ساماني، مديرکل هواشناسي استان فارس در همين رابطه اظهار داشت: طبق پيش‌بيني‌هاي هواشناسي از امروز تا فردا بعدازظهر شاهد رگبار، رعد و برق، وزش باد شديد موقتي در برخي از مناطق مستعد استان با احتمال تگرگ خواهيم بود.
وي افزود: همانطور که انتظار مي‌رفت وزش باد شديد با سرعتي بيش از 92 کيلومتر در ساعت شهر دبيران در شهرستان زرين دست را فرا گرفت و سبب خيزش گردوغبار و کاهش شديد ديد افقي شد.
قطره ساماني ادامه داد: گردوغبار شديد و رگبار باران موجب قطع مکرر و نوسان برق در بيشتر نقاط استان و کاهش ديدافقي شد به گونه‌اي که رفت‌وآمد را با سختي مواجه کرد.
مدير کل هواشناسي استان فارس بيان کرد: شدت طوفان و گرد و خاک در برخي از نقاط به حدي است ميدان ديد افراد به صورت کامل از بين رفت.
وي تصريح کرد: هنوز گزارش دقيقي از خسارت‌ها اعلام نشده، اما اين تندباد موجب شکسته شدن تيرهاي چراغ برق و درختان نخل در شهرهاي جنوبي شده است.
در همين راستا محمد هادي قانع رئيس سازمان آتش‌نشاني شيراز نيز  در ارتباطي مجازي با خبرنگاران بيان کرد: امدادگران آتش‌نشاني براي جلوگيري از حوادث احتمالي تندباد در 23 ايستگاه در حالت آماده‌باش هستند و تاکنون هيچ حادثه‌اي توسط شهروندان به اين سازمان اعلام نشده است.
رحيم آزادي، مديرکل مديريت بحران استانداري فارس هم از آماده‌باش ارگان‌ها و نهادهاي عضو ستاد مديريت بحران استان براي حوادث احتمالي ناشي از بارش باران و طوفان خبر داد و گفت: با توجه به گزارش‌هاي اداره کل هواشناسي استان تمامي هشدارها و اخطاريه‌هاي لازم به تمامي دستگاه‌هاي اجرايي و فرمانداري‌ها داده شده است.
وي با بيان اينکه با توجه به ميزان بارش‌ها، انتظار آبگرفتگي معابر و جاري شدن روان آب نيز وجود دارد، افزود: در اين راستا توصيه مي‌شود از تردد و توقف در حاشيه رودخانه‌ها و مسيل‌ها پرهيز شود و  دستگاه‌هاي اجرايي براي مقابله با خطرات احتمالي آماده باشند همچنين از عشاير درخواست شده از صعود به ارتفاعات و چراي دام در مراتع مرتفع و مسيل‌ها پرهيز کنند.
مديرکل مديريت بحران استانداري فارس به شهروندان استان توصيه کرد که از توقف در حاشيه رودخانه‌ها و مسيل‌ها و قرار گرفتن در ارتفاعات خودداري کنند.
با اين حال طوفان سبب برهم خوردن پروازهاي شيراز نشد، غلامرضا کريم آقايي، مديرکل فرودگاه‌هاي استان فارس در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به وزش باد شديد همراه با گرد و غبار گسترده اظهار داشت: اين رخداد جوي که براي مدتي کوتاه سبب کاهش ديد افقي شد مانع از انجام پروازهاي امروز فرودگاه شيراز نشده و پروازها برقرار است.
وي افزود: تاکنون هيچ گونه تاخير يا لغو پرواز از سوي شرکت‌هاي هواپيمايي اعلام نشده و پروازها طبق برنامه انجام خواهد شد.

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online