باشگاه خبرنگاران/ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکي شيراز با اعلام آخرين وضعيت کرونا در استان فارس، از پذيرش و بستري ۳۹۲ بيمار جديد مبتلا و يا مشکوک به کروناويروس در بيمارستان‌هاي استان، در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.
 
عبدالرسول همتي، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بيان آخرين آمار‌هاي مربوط به کروناويروس و اعلام خبر بستري ۳۹۲ بيمار جديد مبتلا و يا مشکوک به کروناويروس در بيمارستان‌هاي استان در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع بيماران مثبت و مشکوک داراي علائم که در بيمارستان‌هاي استان بستري هستند را دو هزار و ۶۴۲ بيمار عنوان کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکي شيراز افزود: ۲۸۷ بيمار به دليل وخامت شرايط جسمي، در بخش‌هاي ICU، مراقبت‌هاي ويژه درماني دريافت مي‌کنند.
او اظهار کرد: در طول بحران بيماري کوويد ۱۹، در مجموع يک ميليون و ۱۷۴ هزار و ۴۶۷ تست تشخيصي شامل تست مولکولي يا PCR و تست سريع در فارس انجام شده است که از اين تعداد، يک ميليون و ۵۰ هزار و ۶۵۶ مورد تست تشخيصي مولکولي در آزمايشگاه‌هاي استان بوده و با بررسي نمونه‌هاي انجام شده، ۳۰۷ هزار و ۳۱۹ بيمار مثبت قطعي شناسايي شده است.
همتي بيان کرد: همچنين از ابتداي آغاز طرح شهيد حاج قاسم سليماني ۱۲۳ هزار و ۸۱۱ مورد تست سريع انجام شده که از اين تعداد ۲۱ هزار و ۸۰۹ بيمار مثبت شناسايي شده است و در مجموع ۳۲۹ هزار ۱۲۸ بيمار مبتلا به کوويد ۱۹ در استان فارس شناسايي شده است.
معاون بهداشت دانشگاه با ابراز تاسف از جان باختن دوازده هم استاني ديگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به بيماري کوويد ۱۹، تعداد جانباختگان کرونا در فارس را پنج هزار و ۵۹ نفر اعلام کرد.
همتي در ادامه از بهبودي ۲۹۱ هزار و ۹۰ نفر از ابتداي شيوع بيماري خبر داد که از بيمارستان ها ترخيص شده و يا از ايزوله خانگي خارج شده اند.
معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به آمار بالاي مراجعه به بيمارستان ها، بسياري از موارد مراجعه بيماران را غيرضروري خواند و افزود: مراکز ۱۶ ساعته استان با داشتن کادر مجرب، آمادگي لازم براي ارائه خدمات تشخيصي و درماني لازم مثل تست PCR، درخواست سي تي اسکن و دارو‌هاي ضدويروس دارند.
او اظهار کرد: از مجموع ۴۶ مرکز فعال در سطح استان، ۱۱ مرکز در شيراز و بقيه در شهرستان‌ها فعاليت مي‌کنند.
اين مقام مسئول در دانشگاه از شهروندان و به ويژه جوانان خواست تا با توجه به روند کاهش سن ابتلا و مرگ و مير بيماران کرونا، جوانان همچنان به رعايت شيوه نامه‌هاي بهداشتي پايبند بوده و با جدي گرفتن اصول بهداشتي مانند استفاده از ماسک، رعايت فاصله فيزيکي، شست و شوي مرتب دست‌ها و دوري از دورهمي‌هاي خانوادگي، در کاهش زنجيره انتقال اين بيماري سهيم شوند. 

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online