ايرنا/ نرخ بيکاري بهارانه استان خراسان شمالي به ۸.۵ درصد رسيد که نسبت به مدت مشابه سال قبل نرخ بيکاري در اين خطه شمال شرق کشور ۳.۵ درصد کمتر شد.

قربان نباتيان، معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي خراسان شمالي گفت: براساس اعلام مرکز آمار ايران، نرخ بيکاري بهارانه سال جاري در جمعيت بالاي ۱۵ سال استان به ۸.۵ رسيد در حالي که در بهار سال قبل ۱۲ بود.
وي دليل اين کاهش نرخ بيکاري در بهار سال جاري را نسبت مدت مشابه سال قبل و حتي زمستان ناشي از رونق کسب و کار اعلام و اظهار کرد: در سال گذشته به دليل همه گيري ويروس کرونا و تعطيلي طولاني مدت بسياري از واحدهاي صنفي به خصوص در حوزه خدمات نرخ بيکاري بهارانه افزايش زيادي داشت که با تعريف جديد فعاليت کسب و کار با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در بهار سال جاري نرخ بيکاري نيز کاهش يافت.
نباتيان اضافه کرد : علاوه بر آن نرخ بيکاري بهارانه استان نسبت به ميانگين سال گذشته نيز کاهش ۱.۵ درصد را نشان مي دهد به طوري که ميانگين نرخ بيکاري سال گذشته در اين خطه شمال کشور طبق گزارش مرکز آمار ايران ۱۰.۶ درصد بود.
معاون تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان خراسان شمالي نرخ مشارکت اقتصادي بهار سال جاري را حدود ۴۴.۲ درصد اعلام کرد که اين نرخ در مدت مشابه سال قبل ۴۵.۶ درصد بود.
وي با اشاره به ارتباط  نرخ مشارکت اقتصادي و نرخ بيکاري خاطرنشان کرد: نرخ بالاي مشارکت اقتصادي نشان دهنده افراد جوياي کار بيشتر است و  در عين حال  وجود اشتغال ناقص سبب شده تا با وجود اشتغال و کاهش نرخ بيکاري در بهار و تابستان درآمد کسب شده مردم کفايت معيشت را نداشته و سرانه درآمد خانوارها در اين استان نيز به نسبت استان‌هاي ديگر پايين باشد.  

آخرين خبر خراسان شمالي در اينستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today