ايرنا/ رئيس سازمان صمت استان زنجان گفت: با اقدامات انجام گرفته فعاليت ۲ کارخانه سيمان زنجان که به علت قطعي برق غيرفعال شده بودند از هفته آينده به چرخه توليد باز مي‌گردند و با تحقق اين مهم کمبودهاي موجود برطرف خواهد شد.

ناصر فغفوري، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به مشکلات بوجود آمده در عرضه سيمان استان اظهار کرد: متاسفانه به دليل مشکلات تامين برق و اولويت برق مصرف خانوار کمبود سيمان در کل کشور کاملا محسوس بود و همين مهم مشکلاتي را موجب شد.
وي اضافه کرد: اين اقدام با هدف تحمل کمبود برق انجام گرفت که با ابلاغ قطعي برق به کارخانه هاي سيمان نيز پيش بيني مي شد، توزيع در سطح کشور با مشکلاتي مواجه شود و حتي تفاوت قيمت چند برابري داخلي و صادرات نيز نمود داشته باشد.
اين مسئول با بيان اينکه کارخانه فعال سيمان استان در زمينه صادرات سيمان کشور نيز فعاليت مي کند، ادامه داد: بنا به تصميمات اتخاذ شده مبني بر قطعي برق، فعاليت اين کارخانه ها در استان نيز تعطيل شدند و طي مدت اعلام شده در هفته هاي تعطيلي نسبت به نوسازي و بازسازي کوره هاي اين کارخانه ها اقدام شد.
وي با بيان اينکه در زمان حاضر کارخانه هاي سيمان استان هاي ديگر فعال و محموله هايي نيز به استان وارد شده است، اظهار داشت: در زمان حاضر هيچ نوع افزايش قيمتي از آخرين قيمت مصوب سيمان حدود ۴۰۰ هزار تومان درب کارخانه و ۳۴ هزار تومان نوع کيسه اي آن رخ نداده است.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ادامه داد: قيمت هايي نيز که در قالب بتن ريزي ها فروخته مي شود، غير قانوني است و از طرفي به صراحت اعلام مي شود قيمت سيمان کارخانه ها مصوب ابلاغي است.
وي با اشاره به اينکه در چند وقت گذشته الزام ارائه سيمان کارخانجات در بورس اعلام شده است، اضافه کرد: در زمان حاضر از ۲ کارخانه فعال اين استان يکي اين شرايط را ندارد که اين موضوع امتياز خوبي براي مديريت بهينه براي توليد داخلي است.
فغفوري افزود: بطور قطع با فعاليت ۲ کارخانه فعال سيمان استان در هفته آينده کمبود اين محصول در استان به حداقل خواهد رسيد و از طرفي حوزه عمراني و پيمانکاران نيز با مشکلاتي مواجه شده اند و اين مساله با سياستگذاري در سطح کلان مبني بر تامين کسري برق مد نظر قرار گرفته بود.
وي نياز سيمان روزانه استان را يک هزارو ۵۰۰ تا ۲ هزار تن عنوان کرد و گفت: در صورت استمرار توليد اين محصول مي توان تمامي نياز پروژه هاي عمراني، اقدام ملي، سيمان مورد نياز خانگي را تامين کرد.
اين مسئول خاطرنشان کرد: استان زنجان با توجه به ظرفيت ها موجود توان توليد بيش از چهار هزار تن سيمان در روز را دارد که نياز استان را  بيش از گذشته برطرف مي کند.
وي خاطرنشان کرد: با توجه به قطعي برق ۹ هزار تن موجودي سيمان در کارخانه سيمان خمسه وجود داشت که با هماهنگي دستگاه نظارتي و بازديد انجام گرفته از سوي پليس امنيت نيروي انتظامي پس از صورتجلسه طي روزهاي گذشته نياز سيمان پاکتي واحدهاي صنفي تامين شد.
به گفته اين مسئول سيمان فله اي هم به دليل ميزان محدود آن به پروژه هاي خاص از قبيل ورزشگاه ۱۵ خرداد و ۲ خطه کردن راه آهن زنجان به قزوين تزريق شده است.

 
 
  
  

آخرين خبر زنجان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today