ايرنا/ انتخاب شهردار گام نخست منتخبان مردم در آستانه شروع به‌کار شوراي ششم همدان قرار گرفته و هر يک از ۱۱ عضو دور جديد شورا با حضور در محافل خبري و جمع مردمي سعي بر تحولگرا نشان دادن نگرش‌هاي خود پيرامون مديريت شهري دارند.

شمارش معکوس براي روي کار آمدن ۱۱ عضو منتخب مردم همدان براي دور جديد شوراي اسلامي شهر آغاز شده و در اين بين اعضاي جديد بيش از قديمي‌ها به دنبال طرح ديدگاه‌ها و اهداف خود هستند.
انتخاب شهردار مهمترين تصميم در شوراي ششم خواهد بود و براين اساس هر يک از اعضاي شورا به دنبال مديري هستند که با تفکرات و شاخص‌هاي مدنظر آن‌ها همخواني داشته باشد.
در چيدمان شوراي ششم به طور تقريبي ۹۰ درصد از منتخبان به لحاظ جريان سياسي، تفکراتي نزديک به يکديگر دارند و همين مساله شايد به يکپارچگي در تصميم گيري‌ها منجر شود.
اما در انتخاب شهردار مي‌توان از هم اکنون اختلاف نظرها در بين منتخبان شوراي ششم را به وضوح ديد و اينکه عده‌اي اصرار به تغيير شهردار دارند و برخي نيز ابقاي شهردار فعلي را خواستارند.
اما و اگرها در ماندن يا رفتن صوفي
عباس صوفي، شهردار همدان را مي‌توان جزو معدود مديران شهري دانست که در يک دوره پنج ساله با کمترين چالش و تنش با اعضاي شورا همکاري داشته است.
اگرچه وي در مقطعي با برخي از اعضاي شورا دچار چالشي جدي و حتي شايعه استيضاح وي هم مطرح شد اما در مجموع اتفاق ناخوشايندي در دوره پنجم شورا به لحاظ تغيير شهردار را شاهد نبوديم.
اگرچه صوفي در مقطعي با برخي از اعضاي شورا به چالش جدي خورد و حتي شايعه استيضاح وي هم مطرح شد اما در مجموع اتفاق ناخوشايندي در دوره پنج شورا به لحاظ تغيير شهردار شاهد نبوديم.
هر چند برخي تصميم‌هاي اجرايي شهردار همدان با آنچه که مدنظر اعضا شورا بود، همخواني نداشت اما او توانست اقبال عمومي را به لحاظ عملکردي به دست آورد.
گشايش معابر، پل سازي، افزايش چشمگير سرانه فضاي سبز، نهضت آسفالت، رسيدگي به نيازهاي نقاط کمتر برخوردار، ايجاد فرهنگسرا و امکانات ورزشي در کنار ساخت پارک‌هاي محله‌اي به خصوص در نقاط حاشيه شهر، تحول در مبلمان شهري و ساماندهي ورودي‌هاي شهر جزو فعاليت‌ها قابل توجه وي در دوره پنجم شورا بود.
همچنين ايجاد ساختار منسجم و منظم در امور اجرايي و اداري شهرداري به ويژه در حوزه خدمات به مردم و تکريم ارباب رجوع، شفاف‌سازي و برچيدن هرگونه تخلف و فساد در مناطق و سازمان‌هاي مختلف نيز جزو دستاوردهاي مهم او در دوره مديريت شهري بوده است.
با اين حال برخي اعضاي شورا با وجود اينکه از عملکرد وي در دوره حضورش به عنوان شهردار مطلع هستند اما گزينه‌هاي ديگر را نيز براي انتخاب شهردار دوره ششم مدنظر قرار داده‌اند.
انتخاب شهردار، سوژه خبري منتخبان شوراي ششم
برخي منتخبان مردم در شوراي ششم همدان در مصاحبه‌هاي خود طي هفته‌هاي اخير به موضوع انتخاب شهردار پرداخته‌اند و به نوعي ديدگاه‌هاي شخصي خود را بازتاب داده‌اند.
سعيد نظري، منتخب شوراي ششم شهر همدان در اين باره گفت که انتخاب شهردار مهمترين وظيفه شوراي شهر است که اين کار مهم در لحظه آغاز هر شوراي شهري انجام مي‌شود و به نوعي لبه تيغ راه رفتن است و برابر قانون بايد شهرداري انتخاب شود که جهادي و مردمي باشد.
ديدگاه اين منتخب شوراي ششم در انتخاب شهردار اينگونه تکميل مي‌شود که نمايندگان خود را وقف مردم مي‌کنند و کار اصلي شورا کشف انتخاب شهردار انقلابي و جهادي است.
وي انتخاب شهردار در اين دوره را فينال انقلابي گري عنوان مي‌کند و مي‌افزايد: مهمترين چالش شهر همدان، عدم در آمد پايدار براي شهرداري است و اگر درآمد پايدار را با تفکر انقلابي و جهادي ايجاد کنيم، بدون شک شاهد تغييرات بزرگ در حوزه مديريت شهري خواهيم بود.
محمود مسگريان، ديگر منتخب مردم در شوراي ششم نيز گفت: شوراي ششم در اولين گام اقدام به جمع‌آوري نظرات تعداد پرشماري از نخبگان دانشگاهي، حوزوي، اداري و غيره درباره تدوين شاخص‌ها، معيارها و نيز فرايند پيشنهادي انتخاب شهردار کرد.
وي اظهار کرد: اجرايي شدن شهر و شهرداري الکترونيک و سرعت بخشيدن در ارايه خدمات و مجوزها به شهروندان، اجراي عدالت شهري و توزيع متوازن منابع در مناطق مختلف شهري، شفافيت در مديريت شهري، توجه خاص به بافت‌هاي فرسوده، توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري، ارتقاي زيست محيطي، لزوم تهيه پيوست‌هاي مطالعاتي دقيق و کارشناسي براي طرح‌ها از مهمترين معيارها در انتخاب شهردار جديد است.
وي اضافه کرد: شوراي منتخب هنوز وارد بررسي مصداقي گزينه‌ها نشده و گمانه‌زني‌هاي غيررسمي نيز مورد تاييد نيست.
مسگريان: شوراي منتخب هنوز وارد بررسي مصداقي گزينه‌ها نشده و گمانه‌زني‌هاي غيررسمي نيز مورد تاييد نيست.
اما علي اکبر کاووسي اميد ديگر عضو منتخب شوراي ششم در گفت وگو با رسانه‌ها اينگونه بيان کرده است ۲۰ گزينه جهت انتخاب شهردار مدنظر هستند که بومي بوده و داراي سابقه مديريتي در حوزه‌هاي مختلف هستند.
وي عباس صوفي و چند تن از مديران شهرداري را جزو اين گزينه‌ها دانست و اضافه کرد: نخستين جلسه شوراي ششم اواسط ماه جاري تشکيل مي‌شود.
تصميم‌گيري به دور از احساس، خواسته مردم
با اين حال مردم همدان توقع دارند هرگونه تصميم گيري در انتخاب شهردار به دور از احساس و حب و بغض باشد.
اينکه شايعه‌هايي مبني بر تسويه حساب برخي منتخب مردم در شورا از شهردار فعلي به گوش مي‌رسد و اينکه احساسات شخصي را چاشني تصميم گيري‌ها کنند.
قطع به يقين پذيرش هر مسووليتي با چالش و نواقصي همراه است و شهردار فعلي همدان نيز از اين امر مستنثي نبوده و نبايد اقدام احساسي در انتخاب مديريت شهري در دوره جديد شورا داشت.
موضوعي که هم اکنون در فضاي مجازي بسيار مطرح است و اغلب کاربران معتقدند که در انتخاب شهردار، بايد اولويت با شهردار فعلي باشد چرا که در اين سال‌ها به خوبي نقاط ضعف و قوت مديريت شهري را شناسايي کرده و مي‌تواند در دوره جديد شرايط بهتري را در خدمت به مردم رقم بزند.
از سوي ديگر انتخاب شهردار جديد هم چالش‌هاي خود را دارد و ماه‌ها طول مي‌کشد تا بتواند با وضعيت موجود در مديريت شهري آگاه شده و برنامه ريزي کند.
بايد ديد شوراي ششم چه تدبيري را در انتخاب شهردار رقم خواهند زد و آينده مديريت شهري به کدام سو جهش پيدا مي‌کند.

 


آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today