باشگاه خبرنگاران/ مديرکل انتقال خون استان همدان گفت: براي درمان بيماران در استان، گروه خوني او منفي، و آ مثبت بيشترمورد نياز است.

افشين محمدي، مديرکل انتقال خون همدان با بيان اينکه  ۹۰ درصد جمعيت جامعه گروه خوني مثبت و ۱۰ درصد گروه خوني منفي دارند، اظهار کرد: با توجه به فراواني جمعيت در نوع گروه‌هاي خوني مثبت، مشکلي در خصوص ذخاير خوني با گروه‌هاي خوني مثبت نداريم، اما در خصوص گروه‌هاي خوني با RH منفي با توجه به جمعيت کمتر اين قشر نيز تعداد اهدا کنندگان خون در اين خصوص نيز کمتر است.
او افزود: خوشبختانه در مجموع با کمبود خون در گروه‌هاي خوني مثبت و منفي نداريم، اما با توجه به کم بودن تعداد گروه‌هاي خوني منفي به نسبت در گروه‌هاي خوني منفي بيشتر نياز داريم.
محمدي تصريح کرد: خوشبختانه از زمان شيوع کرونا ويروس در کشور با کمبود هيچ نوع گروه خوني  و فرآورده‌هاي آن نيازمند نبوديم چرا که به محض کاهش يک گروه خوني فراخوان مي‌دهيم همچنين از افراد اهداء کننده خون مستمر بهره‌مند مي‌شويم و از آن‌ها ياري مي‌خواهيم.
او ادامه داد: در سال گذشته پنج هزار و ۷۰ واحد خون به پنج استان خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، تهران و گيلان ارسال شده و از ابتداي امسال  تا کنون نيز يک هزار و ۲۰۰ واحد خون به سه استان گيلان، تهران و سيستان و بلوچستان ارسال شده است.
محمدي با اشاره به اينکه تمامي خون و فرآورده‌هاي خوني مورد نياز استان تأمين شده است، تصريح کرد: با توجه به عمر کوتاه پلاکت هيچ‌گاه نياز به پلاکت پايان نمي‌يابد.
او به توقف امر روش پلاسما درماني تحت عنوان روش کارآزمايي باليني در درمان بيماران کرونايي اشاره کرد و گفت: نتايج مختلفي از اين روش استخراج شده که به اين نتيجه رسيدند که به مبتلايان اثرگذاري آنچناني ندارد، بنابراين اين روش در حال حاضر متوقف شده است.


آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today