ايرنا/ بهره برداري از دستاوردهاي شرکت مادر تخصصي توليد مواد اوليه و سوخت هسته اي ايران، مجتمع معدني و صنعتي شهيد سليماني ساغند اردکان و مجتمع صنعتي شهيد رضايي نژاد اين شهرستان عصريکشنبه در ارتباط تصويري رئيس جمهوري آغاز شد.

اين سه مرکز که امروز مورد بهره برداري قرار گرفت از پروژه هاي مهم و راهبردي کشور در حوزه چرخه سوخت هسته اي است.
با بهره برداري از پروژه هاي يادشده در مجموع براي سه هزار نفر اشتغال مستقيم و غيرمستقيم و با سرمايه گذاري افزون بر هزار ميليارد تومان در چرخه سوخت هسته اي ايجاد شد.
در مجتمع ساغند اردکان، توسعه فعاليت هاي معدني براي افزايش ظرفيت توليد و استخراج کانسنگ هاي حاوي اورانيوم است که عمليات استخراج و بهره برداري از معادن جديد اورانيوم در مجتمع معدني و صنعتي سپهبد شهيد سليماني اردکان(ساغند) و معدن اورانيوم خشومي اردکان و همچنين افتتاح کمپ اقامتي و پشتيباني آغاز شد.
در مجتمع اردکان بهره برداري از طرح هاي افزايش ظرفيت توليد کيک زرد در کشور ارايه شد  که با حضور تعدادي از مسوولان استان يزد و شهرستان اردکان در مجتمع صنعتي شهيد رضايي نژاد مورد بهره برداري قرار گرفت.
در اين مرکز علاوه بر بهره برداري از طرح افزايش توليد اورانيوم کارخانه کيک زرد اردکان به ميزان ۵۰ تن در سال، براي اولين بار در کشور با هدف افزايش توليد کيک زرد ، بهره برداري از طرح هاي نمونه آزمايشي(پايلوت) نيمه صنعتي استحصال اورانيوم از کارخانه هاي مس اکسيدي کشور و استحصال اورانيوم به روش فروشويي تپه اي (هيپ ليچينگ) از سنگ هاي کم عيار آغاز شد.
از سال ۱۳۹۲ استخراج کانسنگ اورانيوم از معادن روباز و زيرزميني ساغند به طور رسمي آغاز شد و به منظور افزايش راندمان کارخانه توليد کيک زرد مجتمع شهيد رضايي نژاد اردکان و کاهش هزينه هاي حمل ماده معدني از اين معدن به کارخانه فرآوري، لازم است تا کانسنگ اورانيوم استخراج شده از معادن زيرزميني و روباز مجتمع ساغند خردايش، دانه بندي و پرعيارسازي شود.
پروژه خردايش و پرعيارسازي مجتمع معدني ساغند اردکان با همت متخصصان ايراني طراحي، ساخته و اجرا شد و تجهيزات آن از جديدترين ابزارها در اين زمينه است که به صورت اختصاصي براي کانسنگ اين معدن طراحي شد.

  
  

آخرين خبر يزد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today