باشگاه خبرنگاران/ رئيس پليس فتاي گلستان گفت: نزديک به ۹۳ درصد پرونده‌هاي جرائم سايبري کشف شده است.

ابراهيم پرسا رئيس پلييس فتاي گلستان که در آستانه روز خبرنگار به باشگاه خبرنگاران جوان گلستان آمده بود، با اشاره به افزايش ۱۳ و ۷ دهم درصدي وقوع جرم اظهار کرد: با تلاش و پيگيري کارشناسان پليس فتاي استان، طي ۴ ماهه سال جاري، نزديک به ۹۳ درصد از پرونده‌هاي جرائم سايبري کشف شده است.
سرهنگ پرسا گفت: رتبه اول(نزديک به ۳۴ درصد) آمار جرائم سايبري در ۴ ماهه اول ۱۴۰۰، به هتک حيثيت و آبروي کاربران مربوط است.
او ادامه داد: رتبه دوم و سوم اين آمار هم(حدود ۱۷ و ۴ دهم درصد) به صورت به مشترک به برداشت غيرمجاز از حساب بانکي و کلاهبرداري رايانه‌اي تعلق دارد.
سرهنگ پرسا انگيزه مجرمان به ارتکاب جرم در فضاي مجازي را حس کنجکاوي برخي کاربران دانست و گفت: احساس گمنام بودن در اين فضا، راحتي ارتکاب جرم و بعضاً حس انتقام جويي، عواملي است که مجرمان به آن دليل دست به ارتکاب جرم مي‌زنند.
رئيس پليس فتاي گلستان گفت: حدود ۲۰۰ هزار کاربر در سال ۹۰ در گلستان وجود داشت، اين رقم به حدود ۵۰۰ هزار نفر در سال ۹۵ رسيد و طبق آخرين آمار سال ۹۹ اکنون يک ميليون و ۷۰۰ کاربر در سطح استان وجود دارد.
او ادامه داد: به دليل شرايطي که کرونا ايجاد کرد، شاهد حضور دانش آموزان به فضاي مجازي بوديم و اوايل ورود به برنامه شاد به دليل نا آشنايي با اين فضا شاهد مشکلاتي بوديم که طي جلسات مستمر با آموزش و پرورش استان، افزايش آگاهي صورت گرفت و شرايط کمي بهتر شد.
او گفت: کاري که پليس فتا انجام مي‌دهد پايش و رصد فضاي مجازي براي ايمن سازي اين فضا با هدف استمرار کسب و کار‌ها و آموزش‌ها، تسهيل در حوزه بانکداري، حوزه اجتماعي و ... است.
اين مقام مسئول گفت: نزديک به ۷۰ درصد مجرمان سايبري در استان مرد و نزديک به ۳۰ درصد هم زن بودند و از نظر سني، نزديک به ۶۹ درصد مجرمان ۲۶ سال به بالا بودند.
او گفت: نزديک به ۵۶ درصد وقوع جرم در مرکز استان، ۱۶ درصد آن در گنبدکاووس و ۱۰درصد مربوط به علي‌آباد کتول است.
او ادامه داد: کردکوي و آق‌قلا هم به‌طور مشترک در رتبه چهارم قرار دارند.
رئيس پليس فتاي گلستان گفت: در سال ۹۹ نرم‌افزاري به نام هميار سايبر توسط استان گلستان راه اندازي شد که قابليت بارگيري از کافه بازار را دارد. سرهنگ پرسا ادامه داد: همه آموزش‌ها، هشدار‌ها و شگرد‌هاي مجرمانه در اين فضا گفته شده است.
او افزود: راه ارتباطي هم براي شهروندان وجود دارد که با شماره گيري ۲۱۸۲۲۹۴۳ و ۲۱۸۲۲۹۷۲ و تلفن گويا ۰۹۶۳۸۰ مي‌توانند با کارشناسان فتا به صورت شبانه روزي ارتباط بگيرند.

آخرين خبر گلستان در اينستاگرام :
Instagram.com/golestan_today