ايرنا/ روحاني اهل سنت گلستان، محبت به اهل بيت پيامبر(ص) به‌ويژه امام حسين(ع) را براي اهل سنت مايه افتخار دانست و گفت: مردم ترکمن اين استان هر ساله در ماه محرم با برگزاري مراسم ختم صلوات و قرآن و نيز روزه گرفتن و صدقه دادن، در غم شهداي کربلا سوگواري مي‌کنند.

آخوند عبدالجليل فرهمند روحاني اهل سنت گلستان ماه محرم و ايام شهادت امام حسين(ع) و يارانش را به تمام مسلمانان جهان تسليت گفت و اظهارداشت: از نگاه اهل سنت اباعبدالله حسين(ع)، امام هدايت و آزادي است و مومنان در پرتوي حيات عالمانه و سعادتمندانه اين امام شهيد مي‌توانند به اهداف و آرمان‌هاي بلند انساني خود دست يابند.
وي بابيان اينکه مسلمانان به خصوص اهل سنت به دوستي با اهل بيت پيامبر(ص) افتخار مي‌کنند، افزود: به تاييد قرآن، خاندان و اهل بيت پيامبر(ص) بويژه حضرت امام حسين(ع) تا روز قيامت مشعل‌دار هدايت و نجات انسانيت هستند و محبت و دوستي آنان مايه مباهات هر انساني قلمداد مي‌شود. 
مدرس حوزه علميه اهل سنت شهرستان‌هاي کلاله و مراوه‌تپه اضافه کرد: عالمان ديني اهل سنت، امام حسين(ع) را راهي براي هدايت انسان‌ها به سمت خداوند به عنوان محبوب حقيقي مي‌دانند و فقط يک عده محدود به وصيت رسول مکرم اسلام(ص) در محبت به اين بزرگوار عمل نکردند و با به شهادت رساندن اين شهسوار کربلا، ننگ ابدي را براي خود خريدند.
آخوند فرهمند تصريح کرد: ترکمن‌ها حرمت زيادي براي ماه محرم قائل هستند و اين ماه به ويژه روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني را فرصت خوبي براي گسترس دوستي مي‌دانند و افرادي را که به دلايل مختلف با يکديگر قهر هستند، به احترام اين ماه و امام حسين(ع)، آشتي مي‌دهند.
وي با اشاره به برخي مراسم‌هاي ترکمن‌هاي استان گلستان در ماه محرم، گفت: پخت غذاي نذري مانند سوپ، آش و نان‌هاي محلي و توزيع آن بين همسايگان، روزه گرفتن به ياد تشنگي و گرسنگي شهداي کربلا در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني، خواندن نمازهاي مستحبي، ختم قرآن و صلوات و نثار آن به روح امام حسين(ع) و ياران شهيدش بخشي از اين مراسم‌ها است.
اين روحاني اهل سنت گلستان افزود: مردان ترکمن با حضور در مساجد و خانم‌هاي ترکمن در خانه به صورت دسته جمعي هر ساله ماه محرم مراسم ختم صلوات و قرآن برگزار مي‌کنند که امسال با توجه به شرايط کرونايي جامعه اين رسم ديرينه از طريق شبکه مجازي در حال برگزاري است.
آخوند فرهمند ادامه داد: برپايي سفره افطاري براي روزه داران بعد از نماز مغرب و عشا در مساجد مرسوم است و سخنران مراسم به تبيين واقعه کربلا و از خود گذشتگي امام حسين(ع) براي دفاع از ارزش‌هاي واقعي دين اسلام مي‌پردازد اما امسال به خاطر کرونا اين مراسم در جمع‌هاي کوچک خانوادگي برگزار مي‌شود.
وي همچنين گفت: در بين ترکمن‌ها رسم است اگر خانواده‌اي فرزند دوقلو پسر به دنيا بياورد براي نشان دادن محبت و ارادت خود به خاندان عصمت و طهارت(ع) نام کودکان خود را حسن و حسين مي‌گذارد زيرا ياد واقعه کربلا و فداکاري امام حسين(ع) بغض و اندوه را در دل هر انسان آزاده‌اي مي‌اندازد.   
گفته مي‌شود يک سوم جمعيت يک ميليون و ۸۵۰ هزار نفري گلستان را ترکمن‌هاي اهل سنت تشکيل مي‌دهند.

آخرين خبر گلستان در اينستاگرام :
Instagram.com/golestan_today