فارس/ رئيس جمهور ضمن سفر يک روزه به استان خوزستان در نشستي با سران عشاير استان به بررسي معضل‌ها و مشکلات خوزستان و همچنين گفت‌وگوي مستقيم با آن‌ها پرداخت.

رئيس جمهور ضمن سفر يک روزه به استان خوزستان در نشستي با سران عشاير استان به بررسي معضل‌ها و مشکلات خوزستان و همچنين گفت‌وگوي مستقيم با آن‌ها پرداخت که در ادامه بخشي از اين گفت‌وگوها را خواهيد خواند.
نادر فاضلي، يکي از شيوخ عرب خوزستان در اين ديدار اظهار کرد: اينجا ديار مردماني است که هشت سال دفاع مقدس، رنج و دربه‌دري را به جان خريدند اما تن به ذلت ندادند.
وي خطاب به رئيس جمهور افزود: از اينکه استان خوزستان را به عنوان اولين مقصد سفر استاني خود انتخاب کرديد تشکر مي‌کنيم.
اين شيخ عرب خوزستاني در تشريح مشکلات استان عنوان کرد: بيکاري جوانان، فاجعه زيست محيطي، خشکي تالاب شادگان و هورالعظيم، مصيبت کرونا و فاجعه خشکي نخيلات و بي‌آبي گاوميش‌ها از مهمترين مسائل و مشکلات استان است.
وي افزود: انتظار داريم که به خوزستان و خوزستاني‌ها اطمينان خاطر دهيد که پروژه‌هاي انتقال آب از سرچشمه‌هاي کارون و دز متوقف و وزارت نفت و سازمان بنادر به وظيفه اجتماعي در خرمشهر، آبادان و شادگان عمل کنند.
بازارچه مرزي
فاضلي گفت: به وزارت کشور دستور دهيد به وضعيت عمران خدماتي شهرداري ها و حقوق پرسنل توجه کند و جهت عمران روستايي بازارچه‌هاي مرزي را فعال کند.
اين شيخ خوزستاني در رابطه با تعاملات فرهنگي با کشورهاي همسايه عنوان کرد: همچنين خواهشمنديم دستور دهيد تا مجوز اشتراکات فرهنگي، مذهبي و عشيره‌اي با کشور عراق ايجاد شود.
وي افزود: ما خواستار اين هستيم که وزارت کشور شرايط تردد بين ساکنان مرزي با عراق را همانند آذربايجان بدون گذرنامه فراهم کند.
فاضلي همچنين با تاکيد بر اهميت تکميل طرح آبرساني الغدير گفت: رودخانه کارون از دهانه اروند تا اهواز قابل کشتيراني بوده که امروز به منبع فاضلاب تبديل شده است.
ظلم به خوزستان
عيدي وندي يکي از بزرگان عشاير بختياري نيز عنوان کرد: رئيس جمهور با شرايط سخت اين دولت را به دست گرفته است که اميدواريم با هيئت دولت جديد بتواند آن طور که بايد به مردم خدمات‌رساني کند.
بزرگ عشاير بختياري با بيان اينکه توجه به خوزستان، توجه به امنيت، اقتصاد، خون شهدا و حفظ نظام است، گفت: با انتخاب دو معاون از اين استان دين خود را ادا کرديد اما دولت‌هاي قبلي به خوزستان ظلم کردند و همچنان دين ما به گردن دولتمردان قبلي باقي مانده است.
وي افزود: اگر بگوييم در دولت‌هاي قبلي کاري صورت نگرفته بي‌انصافي است اما کاري در حد خوزستان نشده است.
گلايه‌ عشاير
عيدي‌وندي عنوان کرد: بيش از ۷۰ درصد سرانه کشور از خوزستان تأمين مي‌شود و به همين دليل انتظار داريم که يا بيکار نداشته باشيم يا حداقل آمار کمتر از ديگر نقاط کشور باشد.
اين بزرگ عشاير بختياري بيان کرد: مقام معظم رهبري در دهه ۷۰ اعلام کرد که ۲ ميليون هکتار ولي آخر به ۵۵۰ هزار هکتار کاهش پيدا کرد؛ تاکنون در جنوب خوزستان اندکي از اين طرح اجرا شده و شمال خوزستان هم گلايه‌مند هستند.
وي افزود: سدهاي بزرگي در انديکا، ايذه و مسجدسليمان وجود دارد ولي مردم از بي‌آبي رنج مي‌برند و اميدوارم با درايت شما اين مشکلات حل شود چرا که عشاير بختياري شرايط بدي دارند و انتظار نگاه ويژه‌اي در اين خصوص داريم.
عيدي‌وندي گفت: در زمينه مديريت بحران پيشنهاد مي‌دهم که سه موضوع بررسي توليدات داخلي اعم از صنعتي، خدماتي و کشاورزي، خارج کردن مملکت از بار رواني تورم و ايجاد ثبات در بازار را در دستور کار ويژه خود داشته باشيد.
وي خطاب به رئيس جمهور افزود: جنگل‌هاي بلوط زاگرس در حال از بين رفتن است و از شما تقاضا داريم و مي‌خواهيم که مراقب اين سرمايه ملي باشيد و از شما انتظار داريم که مديران شايسته را ابقا کنيد و از آنها حمايت شود.

آخرين خبر خوزستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today