ايسنا/ مديرکل انتقال خون کهگيلويه و بويراحمد از کاهش شديد ذخاير خوني همه گروه‌هاي خوني در اين استان خبر داد.

رستم حسن زاده، مديرکل انتقال خون کهگيلويه و بويراحمد گفت: از عموم مردم استان که امکان اهداي خون را دارند درخواست مي شود با مراجعه به مراکز و پايگاه‌هاي انتقال خون، به تامين نياز بيماران نيازمند به خون کمک کنند.
وي اظهار کرد: به علت شرايط کرونايي، کاهش مراجعه مردم به پايگاه‌هاي انتقال خون و در نتيجه، با کاهش چشمگير ميزان ذخاير خون و فرآورده‌هاي خوني در سطح اين استان مواجه شده ايم.
مديرکل انتقال خون کهگيلويه و بويراحمد خاطرنشان کرد: به شهروندان اطمينان مي‌دهيم که مراجعه به پايگاه‌هاي انتقال خون نه تنها براي آنان مخاطره‌اي به همراه ندارد بلکه تضمين کننده سلامت آنان نيز محسوب مي‌شود.
حسن زاده تصريح کرد: مردم استان مي‌توانند از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ روزهاي شنبه تا چهارشنبه و پنجشنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۲ با مراجعه به سه پايگاه در شهرهاي ياسوج، گچساران و دهدشت، نسبت به اهداي خون اقدام کنند. در روزهاي جمعه و تعطيلات رسمي خونگيري انجام نمي شود.
وي در خصوص شرايط اهداي خون ادامه داد: داوطلبان اهداي خون بايد بين ۱۸ تا ۶۰ سال سن داشته باشند، وزن آنها ۵۰ کيلو گرم بوده و فاقد بيماري زمينه اي باشند و و همچنين حجامت و عمل جراحي انجام نداده باشند.
مديرکل انتقال خون کهگيلويه و بويراحمد در خصوص مدارک لازم براي مراجعه کنندگان جهت اهداي خون عنوان کرد: کساني که براي اولين بار مي خواهند خون اهدا کنند بايد کارت ملي همراه داشته باشند اما براي چه کساني که قبلاً خون اهدا کردند همراه داشتن کارت شناسايي کافي است. 
حسن زاده در خصوص کساني که واکسن کرونا تزريق کردند و ميخواهند خون اهدا کنند، تاکيد کرد: طبق بخشنامه جديد کساني که واکسن کرونا را تزريق کرده‌اند پس از دو هفته مي‌توانند اقدام به اهداي خون کنند.
وي اظهار کرد: ۱۲ تخت فعال خونگيري در سه مرکز ياسوج گچساران و دهدشت آماده خون گيري از داوطلبان اهداي خون هستند.
مديرکل انتقال خون کهگيلويه و بويراحمد بيان کرد: کم کردن سکته قلبي و مغزي، رفع سردرد ها و بدن دردها، ايجاد سبکي و نشاط، فعال کردن مراکز خون سازي بدن، مشخص شدن گروه خوني افراد و با توجه به پرسيدن ۴۲ سوال از متقاضيان اهداي خون غربالگري از مهم‌ترين مزاياي اهداي خون است.

آخرين خبر کهگيلويه و بويراحمد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today