ايرنا/ مديرکل آموزش و پروش گلستان گفت: ۳۸۵ هزار دانش‌آموز سال تحصيلي ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ را در اين استان آغاز خواهند کرد که اين تعداد نسبت به سال تحصيلي گذشته ۱۱ هزار نفر بيشتر است.

احسان گوهري‌راد مديرکل آموزش و پروش گلستان روز پنجشنبه اظهار داشت: اين تعداد دانش‌آموز در ۲ هزار و ۷۰۰ مدرسه تحصيل مي کنند که حدود ۴۵۰ مدرسه غيرانتفاعي و مابقي دولتي هستند.
وي با اشاره به اين که حدود ۳۰ درصد کلاس‎هاي درس استان نياز به مقاوم ‎سازي و نوسازي دارند، خاطرنشان کرد: اداره کل نوسازي، تجهيز و نگهداري استان براي سال تحصيلي جديد ۱۰۷ کلاس احداث کرد که تحويل اين نهاد آموزشي شد.
وي يادآور شد: هر چند اداره کل نوسازي تجهيز و نگهداري مدارس استان در تابستان سال جاري اقداماتي در خصوص نوسازي و بهسازي انجام داد اما براي برطرف شدن کل مشکل استان، نياز به اقدام بزرگتري است.
مديرکل آموزش و پرورش گلستان بيان داشت: سرانه فضاي دانش‌آموزي در استان حدود چهار و هفت دهم مترمربع است در صورتي که ميانگين کشوري پنج و هشت دهم مترمربع ثبت شده است.
گوهري‌راد اضافه کرد: ۹۰ درصد همکاران ما در بخش‌هاي مختلف دُز اول واکسن کرونا و ۴۰ درصد نيز دُز دوم را دريافت کرده‌اند.
وي با اشاره به وضعيت کرونا در ۲ سال اخير سال تحصيلي و عدم استقبال خانواده‌ها از مدارس غيردولتي بيان کرد: هزينه مدارس غيردولتي در صورت برگزاري برنامه‎ هاي فوق برنامه به حدود ۱۲۰ ميليون ريال مي‌رسد اما زماني که کلاس‌هاي فوق برنامه نباشد، نبايد هزينه‌اي پرداخت شود، مگر آن که اولياي دانش‌آموزان به منظور تقويت درس فرزندان خود بخواهند کلاس‌هاي خارج از ساعت درس را برگزار کنند که بايد هزينه آن را والدين پرداخت نمايند.
وي تصريح کرد: در شهرستان‌هايي مانند گرگان و گنبدکاووس استقبال خانواده‌ها بيشتر از ساير نقاط استان است اما مشکل اصلي ما اين است که دانش آموزاني که قبل از شيوع کرونا در مدارس غيردولتي تحصيل مي ‎کردند به دليل هزينه ‎بر بودن و آموزش مجازي والدين رغبتي براي حضور فرزندانشان در آن مدارس ديگر ندارند و به سمت مدارس دولتي گرايش بيشتري پيدا کرده‌اند و همين مساله باعث شده تا تعداد دانش‌آموزان مدارس دولتي بيشتر از سال‌هاي گذشته شود.
مديرکل آموزش و پرورش گلستان در خصوص مدارس تک نوبته گفت: تمايل ما به حضور دانش‌آموزان در مدارس تک نوبته است و از سوي ديگر با توجه به تعداد زياد دانش‌آموزان در مقطع متوسطه، ۸۵ درصد مدارس اين مقطع تحصيلي ۲ نوبته هستند.
گوهري‌راد تصريح کرد: در زمان حاضر مشکلي در اين مدارس نداريم اما با توجه به گرايش بيشتر دانش‌آموزان به مدارس دولتي در سال تحصيلي جديد، مشکلاتي خواهيم داشت و از سوي ديگر مدارس حاشيه شهر گرگان که تک نوبته هستند با توجه به اين استقبال و شرايط موجود، برغم مخالفت ما، بايد آنها را هم ۲ نوبته کنيم.
وي در زمينه پرداخت وجه در هنگام ثبت نام، اضافه کرد: هيچ مدير يا فردي حق ندارد در زمان ثبت ‎نام وجهي به غير از بيمه و کتب درسي دريافت کند اما در ادامه کار نيز خانواده ها مي ‎توانند براي ارتقا کيفيت تحصيلي به مدرسه کمک کنند که اين کار، هم در قانون و هم دستورالعمل‎هاي اجرايي ذکر شده است.
وي تاکيد کرد: با مديراني که به اجبار در هنگام ثبت‎ نام دانش آموزان وجهي دريافت مي‎ کنند برخورد خواهيم کرد.
وي بدون اشاره به تعداد مديران گفت: سال گذشته تخلفاتي گزارش شد که متخلفين خلع يد شدند.

آخرين خبر گلستان در اينستاگرام :
Instagram.com/golestan_today