باشگاه خبرنگاران/ استاندار گلستان گفت: ۳۰۰ هزار هکتار از اراضي گلستان در معرض بياباني شدن قرار دارد.

هادي حق شناس استاندار گلستان در جلسه شوراي برنامه ريزي استان که با موضوع مقابله با پديده ريزگرد‌ها برگزار شد اظهار کرد: بر اساس آمار منابع طبيعي سيصد هزار هکتار از اراضي استان در معرض بياباني شدن قرار دارد و با اينکه هر سال اعتباري براي مقابله با بيابان‌زايي در نظر گرفته مي‌شود، اما کافي نيست.
هادي حق شناس گفت: بخشي از مناطق شمال استان با توجه به وضعيت خاک، پوشش گياهي فقير و کاهش بارندگي و خشکسالي پتانسيل تبديل شدن به بيابان را دارد و مي‌تواند منشأ ريزگرد باشد.
او افزود: حدود ۱۲۰ هزار هکتار از اراضي گلستان غبار خيز محسوب مي‌شوند که نيازمند انجام اقداماتي در آن‌ها براي جلوگيري از گسترش پديده گرد و غبار در استان هستند.
استاندار همچنين با بيان اينکه علاج بخشي خليج گرگان که تقريباً ۳۰ درصد آن خشک شده به عنوان کانون اصلي گرد و غبار در گلستان الزامي است گفت: در اين جلسه مصوب شد محيط زيست کشور منابعي را در کوتاهترين زمان ممکن به استان تخصيص دهد تا از پيشروي پديده ريزگرد‌ها در استان جلوگيري شود.
او افزود: سازمان محيط زيست به عنوان متولي مديريت پديده ريزگرد‌ها در کشور است و تلاش داريم با استفاده از منابع ملي سازمان و منابع استاني انتقال آب به خليج گرگان و لايروبي آن در کوتاه‌ترين زمان ممکن امکان تهديد شهر‌هاي استان توسط ريزگرد‌ها را کاهش دهيم.
هادي حق شناس همچنين گفت: با توجه به نهايي شدن سند برنامه هفتم توسعه و بودجه سال آينده؛ بانک‌ها در چند روز آينده اطلاعات مورد نياز را به اداره کل دارايي ارايه کنند و همچنين دستگاه‌هاي اجرايي براي ارايه جداول مورد نياز در خصوص بودجه سال ۱۴۰۱ همکاري لازم را داشته باشند.

آخرين خبر گلستان در اينستاگرام :
Instagram.com/golestan_today