ايرنا/ مدير جهاد کشاورزي مازندران با اعلام تامين حدود پنج هزار تن بذر گواهي شده و ديگر شرايط لازم براي کشت پاييزه در استان ، از کشاورزان خواست تا زمان بندي مناسب را در کشت اين فصل رعايت کنند.

خليل حقيقي مدير جهاد کشاورزي مازندران سطح زير کشت پاييزه مازندران را بيش از ۱۵۰ هزار هکتار برآورد کرد و اظهار کرد: بذرهاي گواهي شده به عنوان هسته اوليه توليد در حال توزيع است و کشاورزان بايد براي گرفتن بذر مورد نياز به کارگزاري هاي تحت پوشش شرکت خدمات حمايتي کشاورزي و يا مراکز خدمات کشاورزي استان مراجعه کنند.
وي با توضيح اين نکته که در سال هاي اخير سالم سازي بذر و تهيه بذرهاي کيفي  براي کشت پائيز مورد توجه  وزارت جهاد کشاورزي قرار گرفته است ، بيان داشت: از آن جايي که طبق اعلام رسمي شرکت آب منطقه اي مازندران با کمبود منابع آبي مواجه هستيم ، کشت بموقع محصولات پائيزي بسيار مهم و ضروري است.
مدير زراعت جهاد کشاورزي مازندران از کلزا، گندم، جو و علوفه به عنوان مهم ترين محصولات کشاورزي پاييزه استان نام برد و گفت: طبق برنامه پيش بيني شده امسال ۲۴ هزار هکتار کلزاکاري ،۵۴هزار هکتار گندم و  حدود ۸۵هزار هکتار نيز زير کشت انواع علوفه از جمله جو  ، گياهان علوفه اي ، صيفي و سبزيجات مي رود.
وي با اعلام اين که وزارت جهاد کشاورزي سهميه استان را براي کشت دانه روغني کلزا در سال زراعي پيش رو را ۲۴هزار هکتار عنوان کرد افزود : با هماهنگي هاي صورت گرفته در نظر داريم امسال سطح کشت دانه روغني کلزا را تا ۲۸هزار هکتار يعني چهار هزار هکتار بيشتر از سهميه ابلاغي مورد حمايت جدي قرار بدهيم.
او ادامه داد : امسال نيز همانند سال هاي گذشته حمايت هاي ويژه از جمله تامين بذر گواهي شده ، علف کش ها و تسهيلات کم بهره به کلزاکاران مي شود و اميدواريم با توجه به 
افزايش قيمت خريد تضميني گندم و کلزا سطح کشت کلزا نيز به عدد ۲۸هزار هکتار مورد نظر برسد.
اعلام بموقع نرخ خريد تضميني، پرداخت بموقع مطالبات کشاورزان، تخصيص تسهيلات بلاعوض و يارانه اي براي تهيه نهاده هاي کشاورزي بويژه بذرو علف کش و همچنين توجه به کشت مکانيزه از جمله بسته هاي حمايتي بوده است که به کلزاکاران ارائه شد.
کشت پائيزه کلزا در زمين هاي خشکه زاري از اواخر شهريور آغاز مي شود و اين محصول استراتژيک در زمين هاي شاليزاري نيز از دهه اول آبان زير کشت مي رود.
شوراي قيمت گذاري محصولات کشاورزي خريد تضميني هرکيلوگرم دانه روغني کلزا براي سال زراعي جاري را ۱۵۰ هزار ريال اعلام کرد که ۴۰ هزار ريال بيشتر از سال گذشته است.
طبق گزارش سازمان جهاد کشاورزي مازندران ، در سال زراعي گذشته ۱۳ هزار هکتار از اراضي استان زير کشت کلزا قرار گرفت . 
حقيقي با بيان اينکه امسال ۵۴هزار هکتار از زمين هاي استان مازندرا نيز زير کشت گندم مي رود، ادامه داد: همه شرايط براي کشت گندم که از ۱۵آبان تا ۱۰ آذر انجام مي شود، مهيا است.
وي قيمت تعيين شده ۷۵ هزار ريالي براي خريد تضميني گندم را با توجه به نرخ فعلي تورم مناسب توصيف کرد و گفت: مطمئنا اين نرخ مورد استقبال گندمکاران مازندران  قرار خواهد گرفت.
قيمت خريد تضميني هر کيلو گرم گندم با  افت چهار درصد مفيد و يک درصد غيرمفيد رد سال زراعي گذشته ۵۰هزار ريال بود. 
مدير زراعت جهاد کشاورزي مازندران به اهميت توسعه کشت شبدر و جو به عنوان مهمترين کشت پائيزه در تامين علوفه دام استان مازندران اشاره کرد و گفت: با توجه به اين که امسال سطح زير کشت دوباره برنج  به سنبت سال گذشته کاشه محسوسي يافته است ، پيش بيني شود  و از آنجايي که نياز علوفه دامي در استان زياد است ، کشاورزان از فرصت حمايتي اين بخش استفاده کنند.
زمان کشت جو در مازندران اواخر مهر و اوايل ماه آبان است و بر اساس آمارهاي رسمي ، ميانگين توليد جو در کشت ديم در مازندران يک و نيم تن در هر هکتار و در کشت آبي که در مناطق جلگه اي رواج دارد ، حدود سه تن است.
مازندران حدود هشت ميليون واحد دام دارد که علوفه و ديگر نهاده هاي دامي از نيازهاي جدي استان است. 
خليلي کشت پاييزه در محصولات صيفي و سبزيجات استان را شامل سبزي هاي برگي و ريشه اي ، شلغم ، هويج ، کاهو ، لوبيا سبز ، کدو سبز ، نخود فرنگي ،سيب زميني و سير معرفي کرد.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزي ، مازندران ۴۶۰ هزار هکتار اراضي زراعي و باغي دارد که سالانه از اين اراضي حدود هفت ميليون تن محصول از جمله برنج، مرکبات، گل گياه ، انواع آبزيان و دام وطيور برداشت مي شود.
مازندران در توليد ۱۵ نوع محصول کشاورزي رتبه اول تا سوم را دارد.

آخرين خبر مازندران در اينستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today