شبستان/ سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي منطقه خراسان جنوبي که در طرح‌ها و رنگ‌هاي مختلفي ديده مي‌شوند، در دنيا بي نظير هستند اما متاسفانه امروزه با برداشت غيراصولي و بي رويه در حال نابودي هستند.
 
خطه کويري خراسان جنوبي غني از سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي است. عقيق هاي اين منطقه که در طرح‌ها و رنگ‌هاي مختلفي ديده مي‌شوند به جرات مي‌توان گفت در دنيا بي نظير هستند اما متاسفانه امروزه با برداشت غير اصولي و بي رويه در حال نابودي هستند.

وجود ۵۰ نوع سنگ قيمتي در خراسان جنوبي
ايران جزو ۱۰ کشور برتر جهان در زمينه سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي محسوب مي شود، تنوع سنگ‌هاي قيمتي استان آنقدر زياد است که اين استان را تبديل به سرزمين سنگ‌هاي قيمتي کرده است.
استان پهناور خراسان جنوبي منبعي غني از سنگ‌هاي خانواده کوارتز نظير کالسدوني، عقيق، جاسپر، سيترين، اوپال، انواع ژئودها و همچنين آندالوزيت، گارنت، تورمالين، و کروندوم(ياقوت ها) است. بر اساس آمار‌ها، تاکنون بيش از ۵۰ نوع سنگ قيمتي و نيمه قيمتي در استان خراسان جنوبي شناسايي شده که ميزان ذخيره اين سنگ‌ها حدود ۲ ميليارد و ۶۰۰ ميليون تن برآورد شده است.
مي توان گفت منطقه سربيشه، مزار کاهي، منطقه بمرود، خور، کاريجگان، شوسف، قلعه زري و سولابست از مناطق غني سنگ هاي معدني قيمتي هستند، شهرستان خوسف يکي از شهرستان‌هاي با ظرفيت بالا است که انواع سنگ‌هاي تزييني و انواع عقيق در آن به وفور پيدا مي‌شود. براي اين ظرفيت مدفون شده طي سال‌هاي اخير قدم‌هاي خوبي هم براي جلوگيري از خام فروشي و اشتغالزايي برداشته شده، اما همچنان نيازمند حمايت هاي جدي و ورود سرمايه گذاران است.
مردم محلي اين مناطق با در دست داشتن يک کيسه و بيل کوچک در دل بيابان سنگ هاي گران قيمت را جمع آوري و سنگ ها را با خام فروشي به تاراج مي برند.

تارج جواهر در قطب سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي خراسان جنوبي
«رحمت الله نوخواه»، يکي از صنعتگران خوسف اظهار کرد: سنگ هاي نيمه قيمتي خوسف در صورت حمايت مسئولان بازار کار خوبي دارد. در شهر خوسف نمايشگاه سنگ دارم و به صورت رايگان آموزش سنگ تراشي دارم تا علاقه مندان به گوهرتراشي بتوانند براي خود شغلي دست و پا کنند.
وي با بيان اينکه روش درست استفاده از سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي در استان هنوز نهادينه نشده است، گفت: بيشتر اين سنگ ها به درستي فرآوري هم نمي شود و بيشتر خام فروشي رواج دارد و يا اينکه به صورت جزيي سنگ ها تراش مي خورند.
نوخواه با بيان اينکه سنگ هاي نيمه قيمتي و بسيار مرغربي در منطقه خوسف پيدا مي شود که بي نظير هستند، اما کم کاري عده اي ملموس است، صنعتگران نيازمند حمايت هاي دولتي هستند، تا اين شغل پردرآمد توسعه يابد، ادامه داد: مردم سنگ هاي نيمه قيمتي را صورت فله اي و خام به فروش مي رسانند، اين فرهنگ بايد در بين آنها جا بيفتد که فرآوري سنگ، سنگ را تبديل جواهر مي کند، مردم منطقه محرومي همانند خور اگر حمايت شوند ارزش سنگ هاي اين منطقه سه برابر مي شود.
وي با بيان اينکه روستاي خور شهرستان خوسف يکي از قطب هاي خراسان جنوبي در بحث سنگ هاي نيمه قيمتي است، اضافه کرد: نمايشگاه سنگي در خوسف دارم که براي آن ميلياردها خرج کرده ام، اما مکان درستي براي نمايشگاه ندارم، اين نمايشگاه زيرپيلوت منزلم در يک کوچه بدون عبور و مرور است که اگر اين نمايشگاه در شهري شلوغ مي بود اقتصادم چندين برابر مي شد.
وي که اولين نفري است که در شهرستان خوسف دست به فرآوري سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي خوسف زده است، بيان کرد: در اولين نمايشگاه صنايع دستي روستايي عشايري بيرجند و تمام نمايشگاه هاي کشور شرکت مي کنم اما متاسفانه الان به دليل شيوع بيماري کرونا نمايشگاهي نيست و اقتصادم خراب شده است.
وي گفت: 300 تا 400 نفر در سطح کشور و 20 نفر در شهر خوسف را آموزش گوهرتراشي داده ام که هم اکنون براي خود شغلي دست و پا کرده اند.

درآمد ۵۰۰ ميليوني صنعتگران از دل سنگ؛ سرمايه گذاران ورود کنند
«حسن رمضاني»، مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي اظهار کرد: در حوزه رشته هاي مزيت دار استان، تراش سنگ هاي نيمه قيمتي و قيمتي با توجه به قابليت ها و پتانسيل هايي که در خراسان جنوبي و معادن استان وجود دارد، صنعتگران زيادي تمايل به فعليت در اين حوزه دارند.
وي ادادمه دارد: تمايل افراد به اين حوزه به اين معني است که سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي خراسان جنوبي در خارج از مرزهاي جغرافيايي استان هم شناخته شده هستند و مشتريان خاص خود را دارد.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي با بيان اينکه متاسفانه مشاهده مي شود که سنگ هاي قيمتي و نيمه قيميت به صورت فله و خام از استان خارج مي شوند، گفت: سامانه خود اظهاري فروش سنگ ها را نداريم که ميزان فروش دقيق از صنعتگران اين حوزه را ارائه دهيم، اما بر اساس مشاهداتي که داريم و بيانات صنعتگران تعدادي از صنعتگران به دليل کرونا فروش و باز مطلوبي ندارند.
وي تصريح کرد: با توجه به تحت تاثير بودن کار صنعتگران با بيماري کرونا، با افول فروش مواجه هستيم، چراکه نمايشگاه ها که محل فروش کار صنعتگران است، تعطيل هستند.
رمضاني با بيان اينکه طبق گفته يک صنعتگر در حوزه تراش سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي استان، از ابتداي امسال 40 ميليون تومان از محل گوهر تراشي فروش داشته است، که اگر اين عدد  را به صنعتگران استان تعيمم دهيم مي توان گفت از ابتداي امسال تاکنون 500 ميليون تومان فروش صنعتگران بوده است که اگر شرايط کرونايي نبود قطعا فروش بيشتر بود.
وي با بيان اينکه تکيه فروش صنعتگران در حال حاضر به دليل شيوع بمياري کرونا بر فضاي مجازي است، ادامه داد: تاکنون 100 ميليون تومان تسهيلات از محل اعتبارات سال گذشته به صنعتگران پرداخت شده و تسهيلات مشاغل خانگي هم ابلاغ شده که در دست اقدام است.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان جنوبي تصريح کرد: فروش سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي تحت تاثير کرونا است در صورتي که درآمدزايي اين شغل بسيار خوب است و نيازمند به ورود سرمايه گذار هستيم.

آخرين خبر خراسان جنوبي در اينستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today