ايسنا/ رئيس مرکز پايش و کنترل کيفيت هواي کلانشهر اراک گفت: به دليل احتراق ناقص فلرهاي پالايشگاه، روز گذشته هواي شازند در وضعيت خطرناک قرار گرفت.

عليرضا محرابيان، رئيس مرکز پايش و کنترل کيفيت هواي کلانشهر اراک در خصوص آخرين وضعيت هواي سه شهر صنعتي استان مرکزي که در روزهاي اخير درگير آلودگي شديد هوا بوده‌اند، اظهار کرد: براساس اعلام ايستگاه‌هاي سنجش آلودگي هوا در ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۷ شهريورماه ۱۴۰۰، شاخص کيفيت هوا در شازند عدد ۱۲۷ را نشان مي‌دهد که نشان از ناسالم بودن هوا براي گروه‌هاي سني حساس دارد.
وي با اشاره اينکه از صبح امروز اراک و ساوه هوايي سالم را تجربه کرده‌اند، افزود: روز گذشته به دليل احتراق ناقص فلر پالايشگاه شازند شاخص کيفيت هواي اين شهر در ساعاتي به شرايط بسيار خطرناک هم رسيد که خوشبختانه با تصميم‌گيري به موقع در شهرستان، شرايط تحت کنترل درآمد.
محرابيان تصريح کرد: در جلسه اضطرار کاهش آلودگي هوا که پس از افزايش شديد پارامترهاي آلودگي در شازند برگزار شد، مقرر شد که پالايشگاه شازند با توجه به بالا بودن گاز co۲ ناشي از احتراق ناقص فلرها به جهت رفع نواقص اقدامات لازم را به سرعت انجام دهد و همچنين بر ممنوعيت استفاده از مازوت نيز تاکيد شد.
وي با بيان اينکه خوشبختانه اين مشکل در شهرستان رفع شده است، افزود: هواي اراک در حال حاضر سالم است، اما با توجه به نوسانات و وزش باد و پراکنش ذرات، احتمال ناسالم شدن در برخي از ساعات وجود دارد.
به گفته رئيس مرکز پايش و کنترل کيفيت هواي اراک، اين کلانشهر از ابتداي سال تاکنون ۷۵ روز ناسالم را پشت سر گذاشته است.


آخرين خبر استان مرکزي در اينستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today