تسنيم/ در پيام محمد مهدي اسماعيلي وزير ارشاد به همايش ملي روز شعر و ادب فارسي آمده است:‌ شعر شهريارِ روشن ضمير، روايت دغدغه‌هاي بشري است که فارغ از تعلق زمان و مکان جريان دارد.

همايش ملي روز شعر و ادب فارسي و بزرگداشت استاد محمدحسين شهريار در محوطه سنگفرش مقبره الشعراي تبريز شامگاه جمعه برگزار و پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت اين روز قرائت شد.                          
غلامعلي حداد عادل، رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي، آيت‌الله آل‌هاشم نماينده ولي‌فقيه در آذربايجان شرقي و جمعي از اهالي فرهنگ و هنر و مسئولان فرهنگي استان از جمله حاضران اين مراسم بودند که با استقبال قابل توجه شهروندان فرهنگ دوست تبريزي همراه بود. 
در بخشي از اين همايش عليرضا اسماعيلي مشاور اجرايي معاونت فرهنگي وزارتخانه، پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي را قرائت کرد.
متن پيام محمدمهدي اسماعيلي به مناسبت روز شعر و ادب فارسي و بزرگداشت استاد شهريار بدين شرح است:
«به نام خداوند جان آفرين/ حکيم سخن در زبان  آفرين 
خداوند بخشنده دستگير/  کريم خطا بخش پوزش‌پذير 
طوطي عشقم و عشق از پس آيينۀ غيب
با زبان دل من گاه سخن مي‌گويد
زبان فخيم فارسي، همواره چون حلقه‌اي هويت ملي ايرانيان را به‌هم پيوند داده و رشته تمسک و وحدت ملي مردمان جغرافياي اين سامان اهورايي را استحکام بخشيده است. 
از سوي ديگر، رشحات اين زبان لطيف و عزيز از مرزهاي ايران اسلامي نيز فراتر رفته و مشتاقان و دلدادگانش را در جاي جاي اين عالم، مسحور خود ساخته است.
ترديدي نيست که در درازناي تاريخِ اين مرز و بوم کهن، همه‌ اقوام و تيره‌هاي گوناگون در سايه لوا و لاله‌هاي آن، فرهنگ متعاليِ ايران را رقم زده‌اند و چشمه جوشان و خروشان شعر فارسي، تنوع و تکثر اقوام ايراني و گويش‌هاي شيرين آنان را در زلال خود صيقل داده و چون گوهرهاي گرانبهايي زينت اين خاک زرخيز کرده است.
براستي مي‌توان گفت شعر همچون پرتويي از مبشرات است که به سان طوفان واژه‌ها در روح متلاطم شاعر به جنبش در مي‌آيد .
شعر همان مجمع فضائلي‌است که با روح و روان شنونده در هم آميخته و با جذبه‌اي عميق، غوغاي وجودي شاعر را که در دامن واژه‌ها به آوازي دلنشين مبدل گشته در ملکوت اعلي منتشر مي‌کند.
از همين روي، هر آن دلي که عاشق است، اين نوا را به جان مي‌خرد. و از اين رهگذر، شعر سيدالشعراي ايران، سيدمحمدحسين شهريار تبريزي مجموعه‌اي پرشور و دلکش را ارزاني مي‌کند و هر بيتش ضرب‌آهنگِ دل‌هايي‌ مي‌شود که براي شعر و ادب ايران مي‌تپد و در جان و باطن خود معرفت و معنويت را به ارمغان مي‌آورد‌. 
هم و تجلي مکاشفات و دريافت‌هاي عميق اين شاعر عارف و جواهر کلام است که در کنار مردم با صفا و با وفاي خود زيسته و از زبان آنان فرياد سخن سر داده است.
اينک برماست تا با همتي بلند، ستاره‌گان درخشان آسمان شعر و ادب اين سرزمين عظيم اسلامي را بيش از پيش پاس بداريم و عقد ثريا را بر نظم شاعراني چون شهريار شيرين سخن که غزل گفته و دُر سفته‌اند، بيافشانيم.
بر خود لازم مي‌دانم که از تبريز قهرمان و آذربايجان نيکو مرام و مردمان دين مدار آن ديار هم که اين روزها ميزبان آيين گراميداشت شعر فاخر فارسي و بزرگداشت منزلت عرفان و معنويت شهريار شعر ايران مي‌باشند، صميمانه سپاسگزاري کنم و دست متوليان و دست‌اندرکاران برپايي اين همايش خجسته را به گرمي مي‌فشارم.
توفيق الهي و عنايت رباني همراه خادمان فرهنگ و هنر اين سرزمين بزرگ اسلامي باد.»

آخرين خبر آذربايجان شرقي در اينستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today