ديار آفتاب/ چند صباحي است که اثر جديد تاريخي در دل تفرش خودنمايي مي کند که به تنهايي مي تواند گردشگران بسياري را به سمت خود جذب کند.

تفرش شهر بزرگاني چون پروفسور «محمود حسابي» پدر فيزيک نوين ايران، استاد «عباس سحاب»(پدر کارتوگرافي ايران)، استاد ابوالقاسم سحاب(مورخ و نويسنده)، پروفسور «احمد پارسا»(پدر گياه شناسي ايران)، دکتر ابوالقاسم بهرامي(پدر ميکروب شناسي ايران) و دکتر اردشير قوام زاده(فوق تخصص خون و يکي از برترين محققان جهان) است که به دليل وجود همين مفاخر به شهر پدران نامدار ايراني لقب دارد.
در اين شهر تاکنون بيش از ۵۰ اثر تاريخي در اين شهرستان به ثبت ملي رسيده است. اما چند صباحي است که اثر جديد تاريخي در دل اين شهر خودنمايي مي کند که به تنهايي مي تواند گردشگران بسياري را به سمت خود جذب کند.
شهر زيرزميني تفرش که در محله ترخوران تفرش چند سالي است کشف شده، به تازگي توسط استاندار مرکزي در هفته دولت مورد بهره برداري قرار گرفته و انتظار مي رود پس از پايان شيوع کرونا، مورد استقبال گردشگران بسياري از جاي جاي ايران و حتي جهان قرار بگيرد.
آنطور که محققين گفته اند تا به حال چندين دالان و اتاق و سه طبقه از اين شهر زيرزميني ۱۵۰ هکتاري کشف شده ولي قطعا تا کشف کامل اين شهر شگفت انگيز فاصله بسيار زيادي داريم. باستان شناسان قدمت اين شهر اعجاب آور را متعلق به دوران سلجوقيان مي دانند و تا کنون آثاري همچون هاون سنگي، سفال شکسته، پيه سوز و تکه هايي از استخوان در اين مکان کشف شده است.
جالب آنکه بزرگترين شهر زيرزميني کشف شده تا قبل از اين در نوش آباد کاشان کشف شده بود و اگر گفته کاوشگران تحقق يابد، تفرش ميزبان بزرگترين شهر زيرزميني ايران و حتي خاورميانه با وسعت ۱۵۰هکتار خواهد بود.
به گفته کساني که تا کنون موفق شده اند از اين شهر زير زميني بازديد کنند، هواي داخل اين شهر کاملا خنک، مطبوع و داراي اکسيژن کافي است که مي توان آن را با هواي داخل غارهاي نخجير دليجان و عليصدر همدان مشابه دانست.
به گفته محققين اين شهر زيرزميني، به دلايلي که هنوز مشخص نيست، فضاي بين طبقات اين شهر در آخرين فاز استفاده از آن کاملا پر شده است و همين امر باعث شده تا براي کشف دوباره آن نياز به خالي کردن اين فضاها(آن هم با ابزارهاي دستي و نه مکانيکي) باشد که باعث طولاني شدن روند پروژه شده است.
اميدواريم در آينده اي نزديک بازديد اين اثر اعجاب انگيز براي عموم مردم ميسر شود تا از نزديک با يکي از ديدني هاي استان مرکزي آشنا شوند.

آخرين خبر استان مرکزي در اينستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today