ايانا/ احمد طمراسي رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس گفت: در بخش هاي خبري اخبار شبکه فارس علاوه بر گزارش هواشناسي، هواشناسي کشاورزي را هم اضافه نمايند تا توصيه هاي کارشناسي به اطلاع بهره برداران بخش کشاورزي که جمعيت زيادي را در استان به خود اختصاص مي دهند؛  رسانده شود.

احمد طمراسي، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس تصريح کرد: پيش بيني بارش براي ما بسيار مهم است و ما بايستي بدانيم که فاصله بين اولين بارش و بارندگي بعدي چه مدت طول مي کشد چرا که اگر فاصله اولين بارندگي با بارندگي بعدي زياد باشد مي توان با يک تامل يک تا دو هفته اي مبادرت به کشت نمود و از بروز خسارت جلوگيري کرد.
اين مقام مسئول خاطر نشان کرد: در سال زراعي پيش رو ما دغدغه اي در زمينه بذر نداريم و اين در حالي است که امروز در کشورکمبود بذر بزرگترين مشکل است ولي به حمدالله استان فارس علي رغم وجود خشکسالي توانسته است بذر مورد نياز کشاورزان خود را تامين نمايد.
وي بيان کرد: بايستي در تعيين قيمت آب بها کميته اي متشکل از سازمان آب منطقه اي استان فارس، سازمان جهاد کشاورزي استان فارس و نظام صنفي استان فارس تشکيل تا حقي از کسي ضايع نشود.
در ادامه اين جلسه نماينده مردم شهرستان هاي مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در خانه ملت،  ضمن گله مندي از عدم حضور نمايندگان مردم شهرستان هاي شيراز و خرامه در مجلس شوراي اسلامي، در اين جلسه، تاکيد کرد: دنيا رو به گرم شدن است و شرايط و وضعيت کم آبي سال به سال بيشتر خواهد شد و  بهترين راه کارمانند استان هاي اصفهان، کرمان و خراسان جنوبي ؛ آوردن آب از خليج فارس به اين استان و هدايت آن به سمت سد درودزن است که بايستي به جديت توسط نمايندگان شيراز و خرامه، استانداري و سازمان آب منطقه اي جهت به نتيجه رسيدن اين طرح در راستاي توليد پايدار و درمان مشکل اين منطقه  دنبال شود و بر اساس آن همه مردم در بخش هاي مختلف بتوانند  از آب  به نحو مطلوب استفاده نمايند.
جلال رشيدي کوچي در اين افزود: در سال گذشته بيش از 360 ميليون مترمکعب آب از سد درود زن جهت کشاورزي رهاسازي شده است که بيش از 70 ميليون متر مکعب از آن در کانال ها هدر رفته است وبراي حل اين معضل ما بايستي در کانال ها لوله گذاري کنيم و آب را از اين طريق بر سر مزارع کشاورزان بياوريم و از آنجا نيز کشاورزان با استفاده از سيستم هاي نوين آبياري با کمترين هدر رفت آب اقدام به کشاورزي نمايند.
وي تصريح کرد: براي اجرايي شدن اين کار مهم و اصولي مي توان با مشارکت مردم و بخش خصوصي  اقدام  و بدين ترتيب مي توان سالانه آب مشخصي در اختيار کشاورزان با کمترين هدر رفت آب قرار داد.
در ادامه اين جلسه معاون هماهنگي امور عمراني استانداري فارس گفت: ميزان بارندگي در سال زراعي گذشته در استان فارس نسبت به ميانگين بلند مدت 40 درصد کاهش داشته است.
محمود رضايي در جمع بندي جلسه  ضمن تشکر از هماهنگي هاي موجود بين دستگاه هاي ذي مدخل در زمينه رهاسازي آب از سد درودزن در سال زراعي گذشته افزود: در سال جاري با توجه به پيش بيني هاي هواشناسي از نيمه دوم آذر ماه به بعد شاهد بارش هاي نرمال در استان فارس هستيم.
وي مصوب کرد: بايستي اطلاع رساني در زمينه پيش بيني هاي هواشناسي در زمينه کشاورزي از طريق صدا و سيما پخش گردد و همچنين اين پيش بيني ها از طريق شبکه هاي مجازي در اختيار بهره برداران بخش کشاورزي قرار گيرد.
اين مقام مسئول خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه کانال هاي انتقال آب معيوب هستند بنابراين بايستي سازمان آب منطقه اي استان فارس در قالب طرحي لوله گذاري در اين کانال ها را به وزير نيرو ارائه دهد و در قالب يک نقشه فني اين مهم اجرا شود.
وي تاکيد کرد: ما براي کشت در سه شهرستان، مرودشت، زرقان و خرامه نيازمند به يک طرح جامع آب و کشت هستيم و در قالب اين طرح کشت در حوزه آبخور سد درودزن انجام شود.
رضايي در آخرين مصوبه خود گفت: جهت تعيين حقابه،  کميته اي سه نفره متشکل از سازمان آب منطقه اي استان فارس، سازمان جهاد کشاورزي استان فارس و نظام صنفي استان فارس تشکيل و در اسرع وقت نسبت به تعيين آن اقدام نمايند.
اين جلسه به رياست معاون هماهنگي امور عمراني استانداري فارس، دبيري رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان و با حضورنماينده مردم شهرستان هاي مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس شوراي اسلامي، مديرعامل سازمان آب منطقه اي ، رئيس سازمان هواشناسي، فرماندارشهرستان زرقان و معاونين فرمانداران شهرستان هاي شيراز و مرودشت، مديران جهاد کشاورزي سه شهرستان، دبير اجرايي نظام صنفي کشاورزي استان و دبيران اجرايي نظام صنفي کشاورزي سه شهرستان حضورو يکي از اعضاء خانه کشاورز حضور داشتند.

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online