فارس/ مديرکل مديريت بحران استانداري البرز در خصوص علت حادثه آتش سوزي در بازارچه نظرآباد و توضيحاتي ارائه داد و علت اين حادثه را انفجار گاز در يکي از مغازه هاي اين بازارچه اعلام کرد و گفت: کارشناسي دقيق و علت قطعي حادثه در حال انجام است و به زودي اعلام مي شود.

محمدرضا فلاح نژاد، مديرکل مديريت بحران استانداري البرز در خصوص حريق روز گذشته در بازارچه نظر آباد اظهار کرد: شهرداري نظر آباد بازارچه‌اي با حدود ۴۰-۵۰ مغازه در خيابان الغدير نظر آباد ايجاد کرده که به صورت استاندارد فعاليت مي‌کردند.
وي افزود: طبق گزارش اوليه آتش نشاني، فرمانداري و نيروي انتظامي، علت حادثه انفجار گاز در يک باب مغازه اعلام شده، اما با توجه به لزوم بررسي بيشتر در خصوص علت حادثه، مقرر شد در اسرع وقت گزارش جامع تري توسط سازمان‌هاي ذيربط ارائه شود. 
مديرکل مديريت بحران استانداري البرز افزود: متاسفانه با انفجار گاز در يک باب مغازه واقع در بازارچه نظرآباد حدود ۳ تا ۴ باب مغازه ۸۰ تا ۱۰۰ درصد تخريب شدند و شيشه‌هاي حدود ۱۰ مغازه و تعدادي واحد مسکوني نيز تخريب شده است. خوشبختانه در اين حادثه فوتي نداشتيم ولي يک نفر مجروح و به بيمارستان منتقل شد، تعدادي از مغازه‌هاي خسارت ديده بيمه هستند و بقيه که بيمه ندارند بايد تامين خسارت توسط مقصرين حادثه صورت بگيرد. 
فلاح نژاد با اشاره به نزديکي فصل سرما، اقدامات پيشگيرانه از سوي نهادها و سازمان‌هاي ذيربط را ضروري دانست و گفت: انفجار گاز و مسائلي از اين دست جزو موضوعات بحران و در حيطه مديريت بحران نيست، اما از جمله مواردي است که مي‌تواند بحران ايجاد کند. اين موضوعات بايد توسط اداره کل دفتر فني در حوزه معاونت عمراني استانداري پيگيري شود و سازمان‌هاي مختلف  از جمله شهرداري‌ها، آتش نشاني، اداره استاندارد، شرکت گاز و متوليان ساخت و ساز بايد با اقدامات پيشگيرانه  از بروز اين حوادث جلوگيري کنند. 
وي تصريح کرد: متاسفانه هر ساله به علت استاندارد نبودن لوارم گاز سوز، جابجايي غيرمجاز لوله‌هاي گاز منازل يا مراکز تجاري، نشست منازل مسکوني و غيره با انفجار و نشتي گاز شاهد حوادث آتش سوزي و از دست رفتن تعدادي از هموطنانمان هستيم. 
اين مقام مسؤول با اشاره به اينکه حادثه آتش سوزي بيش از ۱۰ واحد مسکوني در روستاي لانيز در جاده چالوس از توابع بخش آسارا در چند ماه گذشته، گفت: با توجه به نبودن گاز شهري در روستاي لانيز، يکي از ساکنان در طبقه همکف خانه نفت نگهداري مي‌کرده که با توجه به اينکه سقف چوبي همه منازل به هم وصل بودند، متاسفانه بيش از ۱۰ خانه مسکوني دچار حريق شد.
فلاح نژاد با بيان اينکه متاسفانه با اين نقص که در روستاهاي البرز امکان اطفاي حريق  وجود ندارد، مواجه هستيم، ادامه داد: در آتش سوزي روستاي لانيز  از کرج يک ساعت و ۴۵ دقيقه و از آسارا يک ساعت و نيم زمان لازم است تا ماشين‌هاي آتش نشاني به آنجا برسد اما با هماهنگي هاي انجام شده ماشين هاي آتش نشاني دهکده المپيک تهران ظرف ۲۲ دقيقه به منطقه رسيد و پس از آن از کرج و آسارا به محل حادثه رسيدند. 
وي افزود: متاسفانه در اين حادثه ۱۰- ۱۲ خانه مسکوني که تعدادي قديمي بودند و ۳-۲ خانه در حال استفاده در آتش سوختند که ارزيابي شد. برخي بيمه داشتند و براي جبران خسارت هماهنگي لازم با شرکت بيمه انجام‌ شد، همچنين  بنياد مسکن تسهيلاتي در نظر گرفت که قرار شد بخشي به صورت بلاعوض و بخشي به صورت وام در اختيار اين افراد قرار گيرد تا بتوانند نسبت به بازسازي منازل خود اقدام کنند.

آخرين خبر البرز در اينستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday