ايسنا/ مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري با اشاره به اينکه از ابتداي مهرماه کلاس‌هاي درس در مدارس زير ۱۰۰ نفر به‌صورت حضوري داير مي‌شوند، گفت: در مدارس پرجمعيت نيز مدارس به‌صورت تدريجي و با تصميم شوراي مدرسه به‌صورت حضوري و با تقسيم‌بندي دانش‌آموزان بر اساس پروتکل‌هاي اعلامي بازگشايي مي‌شود.

فرحناز قائداميني، مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري در خصوص نحوه بازگشايي مدارس در سال تحصيلي جديد، اظهار کرد: تعطيلي مدارس و آموزش به شيوه مجازي آسيب‌هاي بسياري را به دانش‌آموزان رسانده است، عموم اين آسيب‌ها در سايه حضور نيافتن دانش‌آموزان و خانه‌نشيني براي آن‌ها ايجاد شده است.
وي با اشاره به اينکه بازگشايي مدارس به‌صورت حضوري به اقتضاي شرايط در مدارس و به مرور انجام مي‌شود، گفت: در تلاش هستيم در سال تحصيلي جديد از آسيب‌هاي به‌وجود آمده از تعطيلي مدارس جلوگيري کنيم.
مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري با بيان اينکه تاکنون ۸۲ درصد فرهنگيان تاکنون واکسينه شده‌اند، خاطرنشان کرد: تعدادي از معلمان نيز به‌واسطه حضور در انتخابات، دارا بودن بيماري خاص، شرايط سني و حضور در مدارس خاص پيش از آغاز واکسيناسيون فرهنگيان واکيسنه شدند، مديران مدارس در حال پيگري وضعيت معلماني که واکسينه نشده‌اند، هستند، شرط حضور معلم در کلاس درس تزريق واکسن است.
قائداميني در خصوص واکسيناسيون دانش‌آموزان، توضيح داد: طبق آخرين موارد اعلامي واکسيناسيون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال به‌زودي آغاز خواهد شد، براي دانش‌آموزان ۶ تا ۱۲سال تاکنون واکسن موثري مشخص نشده است، طبق دستورالعمل در صورت تهيه واکسن براي اين گروه سني واکسيناسيون آن‌ها نيز انجام خواهد شد.
وي با تاکيد بر اينکه قبل اتمام واکسيناسيون دانش‌آموزان براي بازگشايي مدارس پروتکل ۰-۶ اجرايي مي‌شود، عنوان کرد: دانش‌آموزان بر اساس فضاي فيزيکي مدارس و کلاس درس در مدارس حضور پيدا خواهند کرد، بايد در هر کلاس درس به ازاي دو متر و ۲۵ سانتي‌متر يک دانش‌آموز حضور داشته باشد، براي جلوگيري از تجمع زنگ‌هاي تفريح با فاصله زده مي‌شود و ساعت کلاس‌ها نيز متفاوت است.
مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري يادآور شد: از ابتداي مهرماه بسياري از کلاس‌هاي درس به‌صورت حضوري داير مي‌شوند، بسياري از مدارس چهارمحال و بختياري به فضاي مجازي دسترسي ندارند و يا نحوه استفاده صحيح از اين فضا را نمي‌دانند، اما هر تصميم واحدي که در کشور گرفته شود، مدارس استان نيز از آن تبعيت مي‌کنند.
قائداميني در ادامه با اشاره به اينکه براي بازگشايي مدارس در سال تحصيلي جديد در مدارسي که دانش‌آموزان آن‌ها زير ۱۰ نفر است، مشکلي وجود ندارد، توضيح داد: حدود ۱۵۰ مدرسه در چهارمحال و بختياري وجود دارد که تعداد دانش‌آموزان آن‌ها کمتر از ۱۰ نفر است.
وي اضافه کرد: شرايط هر مدرسه با مدرسه ديگر متفاوت است، بنابراين مدارس با انعطاف و اقتضايي در سال تحصيلي بازگشايي مي‌شوند، آمادگي لازم براي ادامه آموزش در هر شرايطي وجود دارد، عموما ويروس کرونا در تجمعات غيررسمي، دورهمي خانوادگي و مراسمات عزا و عروسي شيوع پيدا مي‌کند، تاکنون گزارشي از ابتلاي دانش‌آموزان در مدارس، آزمون‌هاي تيزهوشان، کنکور، امتحانات نهايي و ... نداشته‌ايم.
مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري با بيان اينکه تاکنون ۷۰ کشور مدارس خود را به‌علت آسيب‌هاي آموزش مجازي به‌صورت حضوري بازگشايي کرده‌اند، گفت: همچنين ۱۲۰ کشور نيز در حال برنامه‌ريزي براي بازگشايي مدارس هستند، رويکرد اداره‌کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري آموزش به‌صورت حضوري در مدارس با جمعيت زير ۱۰۰ نفر است.
قائداميني افزود: در مدارس پرجمعيت نيز مدارس به‌صورت تدريجي و با تصميم شوراي مدرسه به‌صورت حضوري و با تقسيم‌بندي دانش‌آموزان بر اساس پروتکل‌هاي اعلامي بازگشايي مي‌شود، همچنين در سال تحصيلي جديد پنج‌شنبه‌ها مدارس باز هستند، در مدارس با جميعت بالاي ۲۰۰ نفر آموزش تلويزيوني و استفاده از شبکه شاد مدنظر است.
وي در خصوص فرم مدارس و سرويس دانش‌آموزان، يادآور شد: امسال ثبت‌نام دانش‌آموزان در پايه‌هاي ورودي بر اساس کدپستي انجام شد و به همين علت تقاضا به سرويس کمتر از سال‌هاي گذشته است، هيچ الزامي براي تهيه فرم براي والدين در سال تحصيلي وجود ندارد  و دانش‌آموز مي‌تواند از فرم سال گذشته خود استفاده کند، به والدين توصيه مي‌شود در حال حاضر فرزندشان را خود به مدرسه بياورند و از سرويس استفاده نکنند.
مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري بيان کرد: اگر بخواهيم دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال را واکسينه کنيم، حدود ۹۰ هزار دوز واکسن و براي واکسينه شدن دانش‌آموزان ۶ تا ۱۸ سال به ۲۰۰ هزار دوز واکسن نيازمنديم، فضا براي ايجاد مراکز تجمعيي واکسيناسيون اين قشر وجود دارد، اما دانشگاه علوم پزشکي بايد تجهيزات و نيروي مورد نياز را تامين کند.
قائداميني اضافه کرد: در پايه اول تا سوم حداکثر زمان کلاس ۴۵ دقيقه و براي مابقي پايه‌هيا تحصيلي حداکثر زمان حضور در کلاس درس ۶۰ دقيقه است.
وي با اشاره به اينکه حدود ۲۰۰ مدرسه از دسترسي به اينترنت در استان محروم هستند، گفت: از سال گذشته ۱۲ ميليارد و ۶۸۰ ميليون تومان وسايل کمک آموزشي مانند تلويزيون، تبلت، تلفن همراه، درسنامه و لب تاب براي دانش‌آموزان مناطق محروم استان تهيه شده است، حدود ۷۵ درصد دانش‌آموزان استان به‌صورت ۱۰۰ درصد به شبکه شاد متصل هستند.
مديرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختياري در خصوص ثبت‌نام دانش‌آموزان در پايه‌هاي ورودي، توضيح داد: ۱۰۲ درصد دانش‌آموزان در پايه اول دبستان و ۹۹ درصد در پايه هفتم ثبت‌نام کرده‌اند، اميدواريم در پايه دهم نيز ثبت‌نام به سرعت تکميل شود، امسال هيچ پيش‌شرطي براي ثبت‌نام دانش‌اموزان بازمانده از تحصيل وجود ندارد، تعداد دانش‌آموزاني که ترک تحصيل کرده‌اند کمتر از يک درصد است.
قائداميني در پايان گفت: زنگ شکوفه‌‎ها ۳۱ شهريورماه در مرکز استان و زنگ بازگشايي مدارس و هفته دفاع‌مقدس نيز سوم مهرماه در يکي از مناطق محروم استان با حضور مسئولان زده مي‌شود.

آخرين خبر چهارمحال و بختياري در اينستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday