صدا و سيما/ مديرکل جهاد کشاورزي مازندران گفت: آفت مگس مديترانه‌اي در استان، نسبت به پارسال ۳۰ درصد کاهش داشته است.

رزمايش پدافند زيستي غيرعامل مقابله با مگس ميوه مديترانه‌اي با حضور مدير مبارزه با آفات عمومي و همگاني سازمان حفظ نباتات کشور، مديرکل پدافند غير عامل مازندران، مديرکل جهاد کشاورزي استان، فرماندار ساري نيرو‌هاي مختلف مردمي، تشکل‌هاي کشاورزي و باغداران، صبح امروز همزمان در همه شهر‌هاي مازندران آغاز شد.
عزيزالله شهيدي فر مديرکل جهاد کشاورزي مازندران در اين رزمايش اظهار کرد: مازندران به عنوان قطب توليد کشور با توليد سالانه بيش از ۲ ميليون و ۵۰۰ هزارتُن مرکبات محسوب شده که حدود ۴۰۰ هزارتُن قابليت صادرات دارد.
مديرکل جهاد کشاورزي مازندران افزود: آفت مگس مديترانه از ساليان گذشته به شدت مرکبات استان را تحت تاثير قرار داده و بر اساس مدل زندگي آنها، علاوه بر حفظ پايداري خود به محصولات بهار، تابستان و محصولات پاييز به ويژه نارنگي و پرتقال که از اقتصادي‌ترين و استراتژيک‌ترين محصولات باغي مازندران محسوب مي‌شود خسارت زيادي وارد کرده است.
شهيدي فر گفت: از سال ۹۷ و در قالب پديده زيستي پدافند غيرعامل اين آفت تحت مديريت قرار گرفته و با آموزش محقّقان و مروّجان به باغداران مازندراني، نگراني آن‌ها کاهش يافته و با توجه به ايستگاه‌هاي پالايش و رصد آفت در سراسر استان، تحت مديريت و کنترل قرار دارد.
مديرکل جهاد کشاورزي مازندران افزود: با استفاده از ۱۰ ايستگاه پايش، ۱۰۰ مکان رديابي، پيگيري ميزان تراکم و وجود آفت مگس مديترانه و نيز چگونگي مبارزه و کنترل، امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، شاهد کاهش ۳۰ درصدي ترافيک مديريت آفت در استان هستيم.
شهيدي فر تصريح کرد: امروز و در رزمايش پدافند زيستي غيرعامل مقابله با مگس ميوه مديترانه‌اي که در باغ يک هکتاري مرکبات واقع در جاده فرح آباد شهرستان ساري برگزار شد، باغداران پيشرو همراه با کارشناسان حفظ نباتات جهاد کشاورزي نحوه تله گذاري، مقدار و چگونگي محلول پاشي، جمع آوري ميوه‌هاي پوسيده و دفن آن با هدف پيشگيري و مبارزه بيولوژيک با مگس ميوه مديترانه‌اي را تمرين کردند.

آخرين خبر مازندران در اينستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today