ايرنا/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان گفت: دانش‌آموزان متولد اول مهر سال ۸۲ تا اول مهر ۸۳ در اين استان مي‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت نسبت به ثبت‌نام و دريافت واکسن کرونا اقدام کنند.

پرويز قزلباش، رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان با تاکيد بر اينکه حضور دانش آموزان در مراکز واکسيناسيون فقط بر اساس نوبت دهي از طريق سامانه خواهد بود، اظهار کرد: گروه هدف مي توانند با مراجعه به سايت salamt.gov.ir نسبت به نوبت گيري اقدام کنند.  
وي اضافه کرد: از دانش آموزان و خانواده هاي آنان تقاضا مي شود براي جلوگيري از شلوغي، معطلي و احتمال ابتلا در مراکز واکسيناسيون صرفا در زمان نوبت به مراکز مراجعه و از حضور بدون نوبت خودداري کنند.
اين مسئول در خصوص ميزان تأثيرگذاري واکسن کرونا بر کاهش ميزان مرگ‌ومير و بستري، خاطرنشان کرد: طبق آخرين مطالعات انجام شده از سوي منابع معتبر بين المللي افراد واکسينه شده در برابر کرونا ۱۷ برابر کمتر امکان بستري دارند و بالعکس همين مساله وجود دارد.
قزلباش با اشاره به روند نزولي ابتلا به کرونا در اين استان همزمان با کشور افزود: روند کاهشي در بخش بستري نسبت به سرپايي آهسته‌تر بوده که اميدواريم اين مهم طي هفته آينده سرعت بيشتري به خود بگيرد.
وي با بيان اينکه در موج پنجم کرونا ۲ هزار و ۵۰۰ زنجاني به صورت بستري موقت درمان شده‌اند، افزود: از اين تعداد ۹۰۰ بيمار به صورت بستري موقت در شهرستان خرمدره درمان شده‌ آمد که همکاري هاي بين بخشي در انجام اين کار بسيار تاثير گذار بوده است.
اين مسئول در خصوص وضعيت  کنوني روند بيماري در شهرستان‌هاي استان، گفت: اين بيماري در شهرستان‌هاي خدابنده، سلطانيه، ماهنشان، ايجرود روند نزولي دارد، اما در شهرستان‌هاي زنجان و ابهر هر چند روند نزولي آغاز شده، با نوساناتي همراه است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان ادامه داد: روند کرونا در شهرستان خرم‌دره همچنان داراي نوساناتي بوده و کانون‌هاي فعالي در آن وجود دارد که نيازمند اتخاذ تمهيدات لازم است و از طرفي روند نزولي ابتلا به کرونا نبايد موجب عادي‌انگاري و غفلت از رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي شود.
قزلباش با اشاره به وضعيت پي‌سي‌آر کرونايي شهرستان‌هاي استان خاطرنشان کرد: حدود ۵۳۰ هزار تست کرونا از زنجاني ها گرفته شده است که ازنجان به رغم  کمبودهاي موجود در بحث تامين هزينه و کيت تشخيص کرونا، جزو سه استان اول کشور در بحث رهگيري محسوب مي شود.


  
  

آخرين خبر زنجان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today