پلیس فتا/ رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی در هشداری تازه از شگرد "خیّرنمای "خارج از کشور پرده برداشت.

سرهنگ جهانشیری، رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی سرهنگ جواد جهانشیری در تشریح خبر بیان داشت: تعداد بیش از ده تن از شهروندان خراسانی با در دست داشتن مرجوعه قضایی به پلیس فتا استان مراجعه و درخواست دادخواهی خود را از کلاهبرداری شکل گرفته به روش دریافت مبلغ یک میلیون دلار و صرف آن در امدادرسانی به نیازمندان تحت عنوان امور خیریه را داشتند ، این افراد که با خیال مدد رسانی فریب تماس اینستاگرامی فردی ناشناس و نامسلط به زبان فارسی را خورده بودند همگی در دام کلاهبردار یا کلاهبرداران سایبری گرفتار شده و جمعا بیش از پانصد میلیون تومان را از دست داده بودند.
سرهنگ جهانشیری افزود: در بررسی های نخستین توسط کارشناسان پلیس فتا استان مشخص شد فرد کلاهبردارنقشه خود را طوری طراحی کرده که گویی این فرد صرفا از روی انسانیت قصد کمک به همنوع خود را داشته و با انتخاب اتفاقی افراد از شبکه اجتماعی اینستاگرام حس والای نیکوکاری و انفاق را در کاربر قربانی القاء کرده و جای هیچ شکی را برای کاربر قربانی باقی نمی گذارد و با تماس های متمادی از وی می خواهد هزینه انتقال یک میلیون دلار وجه نقد به ایران را با پرداخت 6000هزار دلار و هزینه های مالیاتی آن را متقبل گردد.
وی تصریح کرد : متهم در فاز بعدی طوری نقشه خود را به پایان رسانده که اگر زمان از دست برود این مبلغ توسط دولت متبوع وی لغو خواهد شد و بدین ترتیب این پیام در شبکه های اجتماعی در حال گسترش می باشد و همچنان کاربران رود باور را به سمت خود می کشاند.
رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی ادامه داد: ناگفته پیداست که شیادان فضای مجازی این بار با شگردی جدید اما با مختصات مشابه پرونده «کلاهبرداری نیجریه ای» به سراغ کاربران فضای سایبری آمئه اند. کلاهبرداران این افراد را قدم به قدم در جورچینی از پیش طراحی شده وارد کرده و آن ها را با وعده دستمزد کلان برای این اقدام انسان دوستانه، وسوسه کرده اند. قربانیان که به راحتی فریب وعده و وعیدهای شیادان را خورده بودند، برای یک سراب چند میلیون دلاری، میلیون ها تومان به شکل های مختلف به متهمان این پرونده پرداخت کرده بودند، اما پس از پرداخت مبالغی چشمگیر، دیگر خبری از کلاهبرداران و وعده های شیرینشان نمی شود و به جای آن یک دنیا آه و حسرت برای قربانیان می ماند.
این مقام مسئول نمونه ای از پرونده های متشکله با محتوای ذکر شده را چنین مطرح کرده که مردی جوان از اهالی یکی از مناطق اطراف شهرستان قوچان بود. چندی پیش فردی در اینستاگرام با او ارتباط می گیرد و ادعاهای فوق را مطرح می کند. فرد تماس گیرنده مدعی بوده که ایرانی است اما ساکن آمریکا. او ادامه می دهد که در حادثه یازدهم سپتامبر تاریخی ایالات متحده، یکی از عزیزانش را از دست می دهد و سال هاست که به دنبال دریافت غرامت بابت این موضوع است. حالا پس از گذشت این همه سال دولت آمریکا با پرداخت این مبلغ موافقت کرده اما مشکلات حقوقی پیش پای اوست که تنها یک هم وطن داخل کشور می تواند مشکل او را حل کند.
رئیس پلیس فتا استان گفت : فرد تماس گیرنده که متوجه رغبت شهروند قوچانی به ماجرا می‌شود، تیر خلاص را به پیکره این تماس ها می زند با ادعای اینکه او خودش دست از این پول شسته و می خواهد حداقل خدمتی به کشورش کرده باشد، مدعی می شود که اگر یک مؤسسه خیریه در ایران حساب بین المللی داشته باشد و اقداماتش ثبت جهانی شده باشد، می توان با عنوان حرکت های انسان دوستانه این وجوه را به حساب آن ها واریز کرد.
وی افزود: در ادامه نامه های زیادی به زبان انگلیسی به دست شهروند قوچانی می رسد که طبق اعلام شهروند آمریکایی براساس همین نامه ها امکان واریز وجه به حساب مؤسسات خیریه وجود دارد. شهروند قوچانی که حتی نتوانسته بود یک خط از این نامه ها را ترجمه کند از یک جا به بعد به اظهارات این فرد اعتماد کرده و اعلام می کند که می خواهد در این اقدام بشردوستانه سهیم باشد.
سرهنگ جهانشیری تصریح کرد :شهروند خارجی، با استقبال از این تصمیم آن را شجاعانه می خواند اما اعلام می کند که مشکلات مالیاتی یکی از مباحث موجود در این پرونده است و تا مالیات این غرامت پرداخت نشود، دولت ایالات متحده هم مبلغ را واریز نمی کند. از اینجا به بعد فرد تماس گیرنده مدعی می شود که آهی در بساط ندارد و به این شکل مرد قوچانی را وادار می کند تا هزینه های مالیاتی را بپردازد و این مبلغ را از روی همان چندهزار دلاری که قرار است پرداخت شود به اضافه هزار دلار دستمزد بردارد.
این مقام مسؤل گفت: پرداخت مبلغ به ظاهر مالیات به یک کیف پول دیجیتال برای حل مشکلات قوانین بین المللی تقریبا آخرین قطعه این پازل مجرمانه بوده است و از آن به بعد دیگر خبری از آن فرد به ظاهر آمریکایی نمی شود و این مرد جوان متوجه می شود که فریب یک شیاد را خورده است.
سرهنگ جهانشیری ادامه داد : پس از بررسی های لازم کارشناسان دریافتند که این افراد در یک تله مجازی گرفتار شده اند و شیادان با مهندسی ذهن آن ها و تماس های مکرر تصویری آن ها را به این باور رسانده اند که خارج از کشور سکونت دارند. اما ماجرای پرداخت ها برای هر فرد به یک شکل بوده است از غرامت حوادث یازدهم سپتامبر تا ارثیه یک میلیون دلاری که در پیچ و خم مشکلات اداری گیر کرده است و با گشوده شدن لایه های پنهان این پرونده مشخص شد که شیادان با استفاده از تماس های واتس اپی و اینستاگرامی در یک بازه طولانی مدت اقدام به فریب این افراد کرده اند و 4 شاکی که تنها دیروز به پلیس فتای استان مراجعه کرده بودند اعلام کردند در اینستاگرام فریب خورده اند.
رئیس پلیس فتای خراسان رضوی توصیه کرد:اگر شهروندی در گردابی این چنینی گرفتار شده که شیادان از او خواسته اند برای دوری از مشکلات امنیتی حاصل از دریافت پول از آمریکا این موضوع را محرمانه نگه دارد، می تواند در تماس با مرکز فوریت های پلیسی فتا به شماره  096380 از صحت ماجرا مطمئن شوند و یا با آدرس الکترونیکی به نشانی www.cyberpolice.ir از بروز ترین اخبار و حوادث و آموزش های پیشگیرانه در حوزه فضای سایبری مطلع گردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar