صدا و سیما/ رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه ۶۲درصد مردم شهر قزوین علیه بیماری کرونا واکسینه شده اند گفت: در کل استان ۵۷درصد مردم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

مهر علیان، رئیس مرکز شبکه بهداشت شهید بلندیان اظهار کرد: نزدیک ۶۲درصد شهروندان شهر قزوین علیه بیماری کرونا واکسینه شده اند و در استان قزوین نیز نزدیک ۵۷درصد مردم واکسن زده اند.
وی افزود: خوشبختانه آمار بستری‌ها و بیماران مبتلا به کرونا هم کاهش پیدا کرده است و از پیک پنجم کرونا عبور کردیم.
رئیس مرکز شبکه بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه از ۴۴۸هزار نفر از گروه هدف بالای ۱۸سال شهرستان قزوین بیش از ۳۹۲هزار نفر واکسینه شده اند خاطرنشان کرد: از ۷۴۰هزار نفر در استان قزوین ۵۳۰هزار نفر نوبت اول و ۲۱۰هزار نفر هم نوبت دوم واکسن کرونا تزریق کرده اند.
وی افزود: تعداد زیادی واکسن کرونا در اختیار استان قرار گرفته است و گروه‌های اعلام شده سنی می‌توانند برای تزریق واکسن به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه کنند.
مهرعلیان تصریح کرد: زمانی که بالای ۷۰درصد از جمعیت استان هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کنند به شرایط ایده آل می‌رسیم.
وی افزود: تا ۱۵مهر به پوشش صددرصدی دوز اول و تا ۱۵آبان هم به پوشش صددرصدی دوز دوم واکسن کرونا در استان می‌رسیم.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان گفت: ۵۸هزار نفر از جمعیت استان قزوین هنوز واکسن کرونا تزریق نکرده اند و به مردم توصیه می‌کنیم که به واکسن‌ها اعتماد و آن را تزریق کنند.
وی افزود: برای اینکه نسبت به کرونا ایمنی پیدا کنیم تمام شهروندان مان باید علیه کرونا واکسینه شوند.
مهرعلیان با بیان اینکه کمتر از ۵۰درصد از مردم استان قزوین دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، بیان کرد: امیدواریم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی به خوبی و خوشی کرونا را پشت سر بگذاریم.
وی افزود: آن دسته از افرادی که واکسن اسپوتنیک تزریق کرده اند، برای دوز دوم می‌توانند واکسن آسترازنیکا تزریق کنند.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: دوز اول واکسن دانشجویان استان قزوین به پایان رسیده است و یک ماه بعد دوز دوم واکسن آنها تزریق می‌شود.
وی افزود: بیش از ۹۰درصد از فرهنگیان استان نیز هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
مهرعلیان با بیان اینکه کسانی که علایم سرماخوردگی دارند به هیچ عنوان واکسن نزنند، خاطرنشان کرد: کسانی که دوز اول واکسن را تزریق کردند و کرونا گرفتند، نگران نباشند و پس از اینکه به شرایط ایده آل رسیدند می‌توانند برای تزریق دوز دوم واکسن مراجعه کنند.
وی افزود: طول عمر واکسن‌ها یک ساله است و اگر دستورالعملی صادر شود، دوز‌های بعدی واکسن تزریق می‌شود.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه مادران باردار با نظر پزشک و مامای مرکز واکسن سینوفارم تزریق می‌کنند، خاطرنشان کرد: مادران شیرده ۴۲روز بعد از زایمان برای تزریق واکسن کرونا می‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.
وی افزود: متولدان مهر۱۳۸۲ تا مهر۱۳۸۳ در استان قزوین که ۸هزار نفر هستند، پس از ثبت نام در سامانه سلامت می‌توانند برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.
به گفته دکتر مهرعلیان، گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال هم پس از اعلام وزیر بهداشت می‌توانند برای تزریق واکسن کرونا به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.
وی افزود: پوشش واکسیناسیون ما در آبان ماه به ۱۰۰درصد خواهد رسید و نگرانی ما بابت میزان ابتلا و مرگ‌های کرونایی کمتر می‌شود.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه گروه سنی ۱۲تا۱۸ سال واکسن خاصی باید تزریق کنند، گفت: منتظر اعلام نظر بهداشت درباره این نوع از واکسن هستیم تا به گروه هدف تزریق کنیم.
وی افزود: ممکن است باز هم شاهد نوع جدید کرونا و ورود به پیک ششم کرونا باشیم و باید همچنان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.
به گفته دکتر مهرعلیان، زائرانی که به کربلا و راهپیمایی اربعین مشرف می‌شوند، هر دو دوز واکسن را تزریق کرده اند و باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و اگر علایمی داشتند حتماً ۱۴تا۲۱ روز در قرنطینه باشند.
وی افزود: دانش آموزانی که سر کلاس درس حاضر می‌شوند، اگر علایم بیماری داشتند، به قرنطینه خانگی بروند.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه واکسن آنفولانزا جایگزین واکسن کرونا نیست گفت: پاییز امسال واکسن آنفولانزا به مادران باردار تزریق می‌شود.
وی افزود: آن دسته از افرادی که نقص ایمنی دارند حتماً با نظر پزشک متخصص شان، واکسن کرونا را تزریق کنند.
مهرعلیان خاطرنشان کرد: معتادان به هیچ وجه علیه کرونا ایمن نیستند و باید واکسن کرونا را تزریق کنند.
وی افزود: در دوران کرونایی، ضرورت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای مردم مشخص شد و از مردم می‌خواهیم با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت محل سکونت شان، پرونده سلامت شان را تشکیل دهند.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today