ایسنا/ معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: زنجان در حال عبور از پیک پنجم کرونا بوده ولی طبق پیش‌بینی‌ها در ۶ هفته احتمال شیوع موج ششم بیماری کرونا وجود دارد بنابراین روند واکسیناسیون باید شتاب بیشتری بگیرد.

محمدرضا صائینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در رابطه با درصد پوشش واکسیناسیون گروه‌های هدف در استان زنجان، اظهار کرد: تاکنون ۶۳ درصد افراد بالای ۱۷ سال و بیش از ۸۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال دز اول واکسن کرونا را در استان دریافت کرده‌اند.
وی در رابطه با مراکز واکسیناسیون استان، افزود: در مجموع ۳۴ پایگاه ثابت واکسیناسیون و ۴۳ پایگاه ثابت و سیار واکسیناسیون با ۲۵۳ تیم عملیاتی که در این پایگاه‌ها مستقر هستند، فعال است.
این مسئول در رابطه با تاثیر واکسیناسیون هوشمند بر کاهش بستری و مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کووید۱۹ در موج پنجم، تصریح کرد: رسوب بستری بیماران مبتلا به کرونا در موج پنجم نسبت به موج چهار در استان زنجان، ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد و میزان مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری نیز کاهش ملموسی داشته است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه طول موج پیک‌ پنجم بیماری کرونا در استان زنجان از پیک چهارم کوتاه‌تر بود، گفت: اکنون استان زنجان در حال خروج از پیک پنجم بیماری است.
صائینی با اشاره به اینکه روزشمار آغاز احتمالی پیک ششم بیماری کرونا در کشور و استان زنجان آغاز شده است، اظهار کرد: احتمال دارد پیک ششم بیماری کرونا در ۶ هفته آتی بروز کند؛ بنابراین روند واکسیناسیون باید شتاب بیشتری به خود بگیرد.
وی در رابطه با ایمنی جمعی با واکسیناسیون، اظهار کرد: با ویروس کروناووهان اگر بیش از ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند، ایمنی جمعی ایجاد می‌شود ولی با ویروس کرونادلتا باید قریب به ۹۰ درصد مردم واکسینه شوند تا این ایمنی ایجاد شده و آن ۱۰ درصد نیز از گزند بیماری مصون شوند.
این مسئول با اشاره به سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان زنجان و قول‌های داده شده در خصوص تامین واکسن کرونا، تصریح کرد: اگر واکسن بیشتری در اختیار استان زنجان قرار گیرد، یک هفته فرصت داریم به عدد ایمنی جمعی ویروس دلتا برسیم که این امر نیز نیازمند همکاری همه دستگاه‌های اجرایی استان است‌.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه نباید این فرصت طلایی یک هفته‌ای را از دست داده و باید به نحو احسن از آن استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک کارت واکسیناسیون نیز همانند کارت ملی و غیره باید برای دریافت خدمات ارائه شود.

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today