باشگاه خبرنگاران/ معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: یک هزار تن میگو از مزارع پرورش میگوی پرورشی سواحل مکُران برداشت و روانه بازار مصرف شد.

حمیدرضا نصیری، معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تلاش‌ و همت بهره‌برداران که در کنار آن حضور تیم‌های دامپزشکی، مرکز تحقیقات شیلات آبهای دور چابهار و اداره کل شیلات استان در قالب کارگروه و کمیته فنی میگو به کارآمد شدن تولید، کمک زیادی کرده‌ است.
وی گفت: اقدامات عمرانی در مجتمع گواتر شامل لایروبی‌های کانالهای آبرسان و زهکش‌های فرعی و اصلی در ارتقای شرایط فنی و بهداشتی تولید و همچنین تسهیل در برداشت‌ها کمک شایانی کرده است.
نصیری تصریح کرد: امید است با حمایت‌های مجموعه مدیریت استانی و ملی موضوعات زیرساختی نظیر لایروبی‌ها و تکمیل خط انتقال برق، بازسازی جاده دسترسی و مدیریت سیلاب در ادامه نیز پیگیری و تکمیل خواهد شد و ضمن افزایش سطح فنی و بهداشتی تولید شرایط را برای حضور حداکثری بهره‌برداران میگو فراهم خواهد کرد.
معاون شیلات استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: موضوعاتی همچون مباحث بهداشتی و بیماری‌ها، دسترسی به مولد و بچه میگوی با کیفیت، تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت و به‌موقع، بالا بودن هزینه‌های تولید، قیمت ارز، بازار آبزیان از جمله مسائل و چالش های صنعت آبزی پروری میگو است.
نصیری بیان کرد: برداشت میگو از مردادماه امسال  سال جاری شروع شده و سطح زیر کشت حدود ۶۴۰ هکتار است.
وی با اشاره به اینکه هر کیلو میگو به‌طور متوسط حدود سه تا چهار دلار ارزش اقتصادی دارد، بیان کرد: ارزش میگوی برداشت شده مجتمع گواتر سیستان و بلوچستان بیش از سه تا چهار میلیون دلار برآورد می‌شود.
نصیری ادامه داد: به ازای هر هکتار سطح مفید فعال شده مزارع میگو به‌طور متوسط برای یک نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و با توجه به فعالیت حدود ۶۴۰ هکتار امسال  برای ۶۴۰ نفر اشتغال مستقیم فراهم شده است.
معاون آبزی‌پروری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سال جاری حدود ۵۰ درصد افزایش سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهد بودیم.
وی گفت: آبزی پروری و بویژه آبزی‌پروری میگو در نوار ساحلی جنوب استان سیستان و بلوچستان در چهار شهرستان زرآباد، کنارک، چابهار و دشتیاری ظرفیت‌های قابل توجهی را به لحاظ تولید و تامین پروتئین با کیفیت و به تعبیری امنیت غذایی و همچنین ایجاد اشتغال را دارد.
به گفته نصیری، آبزی‌پروری از مزیت‌های منطقه بوده و فعال‌سازی این ظرفیت‌ می‌تواند در توسعه اقتصادی، اجتماعی و امنیتی منطقه و کشور نقش قابل توجهی‌ داشته باشد.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today