حوزه/ امام‌جمعه اردبیل گفت: برخی نمایندگان جمهوری آذربایجان که ماموریت ایجاد اختلاف بین ایران و آذربایجان را دارند، گفته اند که ایران را از روی نقشه حذف خواهیم کرد و عمدا ماجرا را بین دو دولت کشیده اند.

حجت الاسلام سیدحسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل خطاب به مردم جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: ما شنیدیم که برخی نمایندگان شما گفته اند ایران را از روی نقشه حذف خواهیم کرد و کشور ما را متهم به دخالت در امور جمهوری آذربایجان می کنند، آیا در مقابل این تهدیدها باید سکوت کنیم؟ و اگر جواب می دهیم که ما این قدرت را داریم که در مقابل تکه تکه کردن خاکمان ایستادگی کنیم، جواب بدهند که دم ایران را قطع می کنیم، آیا این عقلانیت است؟ جمهوری اسلامی ایران به حقوق کشورها احترام می گذارد و دخالتی در امور هیچ کشوری نمی کند و باید نمایندگان مجلس آذربایجان در این خصوص پاسخ بدهند که جمهوری اسلامی ایران کدام جرم را مرتکب شده است که باید از صفحه روزگار حذف شود. دیپلمات های این کشور اظهار می کنند که پرچم ترکیه را در ایران به اهتزا در خواهیم آورد؟ و عمدا ماجرا را بین دو دولت بردند و حال آن که دولت این دو کشور با هم هیچ نزاعی ندارند، لکن مشکل چند نماینده است که سخنگوی عده ای مغرض شده شده اند و ایران را تهدید می کنند.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: ملیتچی ها علم برداشتند و شعار دادند که ایران می خواهد در جمهوری آذربایجان دخالت کند و گفتند چرا این مطالب و سخنان بازنشر شد؟، آیا این را ما بازنشر دادیم یا کسانی که گفتند پاکستان در همه کوچه های ایران وارد خواهد شد،؟ ورود سپاه به مرزها و اجرای مانور عین عقلانیت است تا به اسرائیل بگوید که اگر تحرکی از آن ها صورت بگیرد ایران آماده دفاع کامل از خود است و این طبیعی است.
وی افزود: ملت آذربایجان و ایران باید شاخه زیتون را به دست بگیریم و از آن سخن بگوییم و شاخه زیتون را محور وحدت قرار بدهیم، نه این که موجودیت یک منطقه که بزرگترین حامی و دوست آذربایجان است، را تهدید کنیم و اگر کسی جواب داد، شایعه سازی کنیم که آذربایجان تهدید شد؛ نماینده مجلس شما می گوید می خواهیم ایران را از نقشه حذف کنیم و ما جواب دادیم و با مانور نظامی گوشه ای از قدرت خود را نشان دادیم.
حجت الاسلام عاملی اضافه کرد: مردم به ما می گویند آیا در کشور کسی نیست به این تهدیدها جواب بدهد؟ ملت ما شدیدا از این جسارت ها ناراحت هستند؛ ایران دوست و ذخیره آذربایجان است و ما دشمن متحد داریم. من به سیاستمداران آذربایجان توصیه می کنم مراقب باشند و از اختلافات جلوگیری کنند، ملت ایران در هر دو جنگ قره باغ حامی و مدافع مردم آذربایجان بود و بنده قبل از وزارت خارجه بیانیه داده و اعلام کردم که قره باغ حق آذربایجان است و امروز مردم از ما سؤال می کنند که شما از آذربایجان حمایت شد، اما چند نماینده مجلس آن ها موجودیت ایران را تهدید می کنند.
وی بیان کرد: آن هایی که علیه ما سخن گفتند و نوشتند و در مقابل دفاع ما از یاران اسلامی موضع گرفتند، کسانی هستند که معتقدند ایران به ارمنستان کمک کرده است و حال آن که رئیس جمهور آذربایجان صریحا اعلام کرد هیچ تجهیزات نظامی از ایران به ارمنستان نرفته و دین ما اصلا چنین اجازه ای نمی دهد که سلاح به دار حرب بدهیم و اگر فقیهی چنین اجازه ای بدهد از عدالت ساقط خواهد و اگر ۱۲۴ هزار پیامبر را به آذربایجان بیاورند و آن ها اعلام کنند جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان کمک نکرده است، عده ای باز قبول نخواهند کرد چرا که ماموریت دارند بین ایران و آذربایجان اختلاف بیاندازند و البته اهل آذربایجان آن ها را می شناسند و اگر به حرف رئیس جمهور آذربایجان عمل شود مشکل حل خواهد شد که بعد از پیروزی قره باغ آمد و در مرز ایران گفت که این مرز، مرز دوستی است و امروز عده ای سنگ آذربایجان را به سینه می زنند اما سخنان رئیس جمهور آن را هم قبول نمی کنند.
امام جمعه اردبیل خطاب به ملت آذربایجان گفت: ایران که اصلی ترین کمک را برای آزادی خاک شما کرده است، آیا سزاوار است از نقشه حذف شود؟، ملت آذربایجان مرید مقام معظم رهبری هستند و در این چند روز بنده این مهر و محبت را دیدیم و چند نفر هستند که فقط قصد تفرقه افکنی دارند.
وی در پایان گفت: در این چند روز عده ای بنده را متهم به آنتی آذربایجان کردند، اما از خود سؤال نکردند که بنده اولین کسی بودم که در جنگ قره باغ اعلام آمادگی کردم تا در این جنگ حاضر شده و از خاک آذربایجان دفاع کنم و اما بنده در مقابل کسانی که بخواهند به خاک مملکت جسارت کنند، ساکت نخواهم نشست، و فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر این که قره باغ خاک آذربایجان است به جنگ قره باغ قدسیت بخشید و این را ملا شکر پاشازاده در جمهوری آذربایجان صراحتا اعلام کرد.
 
  
 
  

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today