ایسنا/ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به اینکه واکسیناسیون در کشور به بالای ۷۰ درصد نرسیده، از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور درخواست داشته‌ایم مردم و زائران امام رضا(ع) را اقناع کرده تا از سفر به مشهد خودداری کنند.

حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تدابیر ستاد کرونا خراسان رضوی در دهه پایانی صفر در مشهد اظهار کرد: یک طرح و پروتکل اختصاصی برای خراسان رضوی آماده شده که به ستاد کرونا استانی نیز ارائه و یک مرتبه پیرامون آن نیز بحث و بررسی شده است. ستاد ملی کرونا نیز برای دهه آخر صفر برنامه‌ای جداگانه دارد که به محض ابلاغ، اعمال خواهد شد.
وی ضمن اشاره به ممنوعیت پیاده‌روی زائران امام رضا(ع) در جاده‌های خراسان رضوی منتهی به مشهد تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی یک ابلاغیه از کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور درخواست داشته‌ تا با اقناع‌سازی هیات‌های مذهبی و مردم، توضیح دهند که با توجه به اینکه واکسیناسیون در کشور به بالای ۷۰ درصد نرسیده است، مردم و زائران از حرکت کردن به سمت مشهد خودداری کنند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: این کار نیاز به اقناع‌سازی دارد. از آنجا که هنوز ایمنی کامل ایجاد نشده، باید مردم را توجیه کنیم که سفر در این شرایط احتمال ایجاد خطر برای درگیری مردم به این بیماری وجود دارد.

تقابل دین و سلامت را به هیچ عنوان قبول نداریم
رحیمی افزود: به هیچ عنوان تقابل میان دین و سلامت را قبول نداریم. همانطور که دین بر سلامت جسمانی و روحانی افراد تاکید دارد، ما نیز تاکید داریم که بخشی از سلامتی، مسائل معنوی افراد است. افرادی که می‌خواهند شعاری در دهه پایانی صفر به جا بیاورند، به این موضوع توجه داشته باشند. در پروتکل‌های سلامتی واکسیناسیون کرونا گفته شده که ایمنی افراد حداقل ۲ هفته پس از دوز دوم شکل می‌گیرد؛ لذا خواهشمندیم مردم به این موضوع توجه داشته باشند.
وی عنوان کرد: از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سایر استان‌ها تقاضا داشته‌ایم افرادی که به ساحت حضرت رضا(ع) ارادت دارند را اقناع کرده و امسال برای حضور در مشهد اصرار نکنند اما باید شرایطی را ایجاد کنیم تا مردم بتوانند از فضای معنوی مشهد نیز استفاده کنند. سلامتی انسان ۲ بعد جسمانی و معنوی دارد. برای تقویت بعد معنوی باید برنامه‌ریزی کرد. تحت هیچ شرایطی دنبال تقابل دین و سلامت نیستیم. برخی از افراد دنبال ایجاد تقابل میان این ۲ موضوع هستند که دین با سلامت و یا سلامت با دینداری مخالف است.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تدابیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص بازگشت زائران عراق به ایران خاطرنشان کرد: حدود ۵ تا ۱۰ هزار نفر از خراسان رضوی ممکن است به عراق سفر کرده باشند. با هماهنگی سازمان حج و زیارت کد ملی و شماره تلفن تمام زائران را در اختیار داریم و به محض بازگشت زائران عراق به ایران به صورت فعال وضعیت آنان را پیگیری خواهیم کرد. همکارانم در مراکز بهداشت به صورت مداوم با آن‌ها به صورت تلفنی ارتباط خواهند داشت تا در صورتی که کوچک‌ترین علائمی برای آنان ایجاد شده باشد، وضعیتشان را پیگیری کنیم.
رحیمی تصریح کرد: از تمام زائران به محض ورود به ایران تست کرونا گرفته خواهد شد. اگر تست کسی مثبت باشد، قرنطینه خواهد شد و سایر افراد نیز توسط مراقبین سلامت کنترل می‌شوند.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

instagram.com/akharinkhabar