باشگاه خبرنگاران/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان از کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در استان زنجان از اول مهرماه پارسال تا ۳۰ مهرماه امسال خبر داد.

اسماعیل افشاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان اظهار کرد: از اول مهرماه سال گذشته تا ۳۰ مهرماه امسال که تقریبا می‌توان گفت پایان سال آبی است، حدود ۲۲۳ میلی‌متر بارش در استان زنجان ثبت شده که نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد و نسبت به دوره بلندمدت آماری حدود ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
او با بیان اینکه ۳۱ شهریورماه آخرین روز سال آبی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ بود، افزود: سال سختی از لحاظ میزان بارش‌ها و روان‌ آب‌ها داشتیم و  مردم نیز از این امر مستثنی نبودند و باید توجه داشت که میزان روان‌آب‌ها و آب ورودی به سد‌ها نیز ۷۰ درصد کاهش داشته.
این مسئول با بیان اینکه آب پشت سد‌های استان زنجان حدود ۲۲۹ میلیون مترمکعب است، ادامه داد: در سال گذشته در همین بازه زمانی ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سد‌ها بوده که امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ میلیون مترمکعب کاهش داشته است.
افشاری بر اهمیت آب مجازی و پنهان در تولید محصولات کشاورزی مثل گوشت نیز اشاره کرد و گفت: برای تولید هر کیلو گوشت نیازمند ۱۵ هزار لیتر آب هستیم که متاسفانه به دلیل دیده نشدن این آب، جامعه ارزش چندانی برای آن قائل نیست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان تصریح کرد: سازگاری با کم‌آبی و برخوداری عادلانه از منابع آبی مورد تاکید این شرکت بوده و در طرح سازگاری با کم‌آبی، مباحث آب‌های سطحی و زیرزمینی مطرح است که اگر در خصوص آب‌های زیرزمینی که جزو منابع استراتژیک محسوب شده صرفه‌ جویی کنیم در آینده کمتر دچار مشکل خواهیم شد.
این مسئول عنوان کرد: متوسط افت آب دشت‌های استان زنجان سالانه حدود ۷۱ سانتی‌متر است و از مردم زنجان به خصوص کشاورزان درخواست می‌شود، همچنان دقت و ظرافت در مصرف آب را مد نظر قرار دهند و کشت محصولات پرآب‌ بر را حتی در کنار رودخانه‌ها متوقف کنند.

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today