فارس/ مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی از برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین در شهرهای خراسان‌ شمالی خبر داد.

حجت الاسلام حمید رفیعی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی اظهار کرد: باتوجه به اینکه در سال جاری متولی اعزام به اربعین بر عهده حج و زیارت بوده، بنابراین آمار دقیقی در دست سازمان تبلیغات نیست.
وی با اشاره به اینکه در اربعین امسال تعداد زیادی از زائران از غافله جامانده اند، افزود: یکی از دلایل این جاماندن ها، دیر اقدام کردن مسئولان کشور و عدم اختصاص سهمیه زائر توسط عراق و محدودیت های کرونایی که کار سخت تر شد، از طرفی با تاخیر در روند اعلام شرایط تعداد کمی از افراد موفق به دریافت ویزا شدند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه با محدود شدن سفر زمینی در اربعین سال جاری و هزینه های سفر هوایی، کار دشوار شد، گفت: براین اساس بنا داریم برای موضوع جاماندگان همچون سایر استان‌های دیگر، برنامه ریزی با ستاد استانی کرونا با همکاری هیئت ها و مردم، روز اربعین در تمام شهرستان های استان، کاروان جاماندگان پرشور برگزار می شود.
رفیعی گفت: نگاهمان نسبت به اربعین صرف زیارت نیست، بلکه یک اجتماع عظیم تمدن ساز است که این اتفاق نباید فراموش شود، همچنین باید نسبت به سال‌های قبل پرشورتر شود، اما به دلیل کرونا باید رعایت صورت گیرد، اما اصل برنامه نباید تعطیل شود.
وی یادآور شد: روال به این شکل است که در هر شهرستان مبدا و مسیر مشخص می شود و در مسیر با صوت های نهادینه شده، مسیری را با نیت پیاده روی اربعین، فضا سازی شده و در مقصد عزاداری و قرائت زیارت اربعین را خواهیم داشت.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: مسیرهای حرکت در مرکز استان روز دوشنبه ساعت ۹ صبح از میدان شهید به سمت چهارراه باسکول و هفده شهریور و در انتها در امامزاده سید عباس اجتماع خواهند داشت.
رفیعی اضافه کرد: همچنین در شهرستان های شیروان ساعت ۹ صبح از محل آستان مقدس امامزاده نقی الهادی(ع) تا آستان مقدس امامزاده حمزه رضا، اسفراین ساعت ۹ صبح ای میدان امام خمینی تا گلزار شهدای گمنام، مانه و سملقان ساعت ۹ صبح از مسجد جامع آشخانه تا آستان مقدس امامزاده دلاور، جاجرم ۱۰ صبح از میدان امام خمینی تا گلزار شهدا، گرمه ساعت ۱۵ از مسجد جامع تا گلزار شهدا و شهرستان رازو جرگلان ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه از مسجد امام رضا تا میدان معلم برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه دسته روی به شیوه سینه زنی و زنجیر زنی برقرار نیست، گفت: مسیر پیاده روی است، اما اگر هیئتی برنامه عزاداری دارد، باید در زمان دیگر به صورت ثابت در فضای باز طبق رعایت پروتکل ها این برنامه را داشته باشند و شب اربعین هیئت ها همچون دهه محرم با رعایت پروتکل ها برگزاری مراسم دارند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در رابطه با دسته روی آخر صفر نیز با توجه به محدودیت هایی که مطرح شده، کاروان پیاده روی به سمت مشهد ممنوعیت دارد و در طی مسیر هیچ خدماتی برای زائران پیاده ارائه نخواهد شد.
رفیعی یادآور شد: اگر کاروانی تمایل داشته باشد، در مشهد حضور پیدا کند، امکان برگزاری مراسم در فضای باز و خیابان های مشهد برقرار است.
وی گفت: تاکنون مسیر ورودی به مشهد باز است، اما باتوجه به اقتضائات پیشنهاد می شود تا جایی که مقدور است، عزاداری در محل شهرها انجام شود، زیرا شلوغی و تجمع ممکن است باعث تشدید ماجرای کرونا شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی افزود: براین اساس توصیه به هیئت ها این است که امسال نیز باتوجه به اینکه موج سنگینی را پشت سر گذاشته ایم، در مکان های شهرستانی اقامه عزا باشد تا مردم بیشتری همراهی داشته باشند و هم از شیوع بیماری خودداری شود، اما در عین حال از سمت مشهد، ممنوعیتی برای حضور هیئت ها و زائران به صورت پروتکل های ابلاغی محرم اعلام نشده است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today