هه وال موکریان/ مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌ غربی گفت: کاروانسرای تاریخی نفت قطور در محوری خوی به قطور برای ثبت جهانی آماده سازی می شود.

جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌ غربی با بیان اینکه ۲۵ کاروانسرای تاریخی کشور در قالب یک پرونده برای ثبت جهانی آماده شده است، اظهار کرد: از میان کاروانسراهای تاریخی کاروانسرای قطور خوی نیز قرار دارد، این کاروانسرا در دل بناهای تاریخی و در مسیر جاده ابریشم در استان قرار دارد و ثبت، حفاظت و نگه‌داری این کاروانسرا در فهرست آثار ملی و جهانی پیگیری می‌شود.
وی با بیان اینکه این کاروانسرا ۲۴ مهر ماه مورد بازدید بازرسان یونسکو قرار می‌گیرد، ادامه داد: در صورت ثبت جهانی این اثر تعداد آثار تاریخی ثبت جهانی شده استان به چهار اثر افزایش پیدا می‌کند که نشان دهنده قدمت بالای تاریخی استان است.
جباری با بیان اینکه تشکیل کارگروه مشترک با شهرداری‌ها گام مهمی در احیای آثار تاریخی است، ادامه داد: ۵۰ بنای تاریخی استان نیازمند مرمت اضطراری و تأمین اعتبار بوده و ۱۰۰ اثر دیگر نیز نیازمند مرمت است که با توجه به میزان اعتبار تخصیصی، عملیات مرمت آنها انجام می‌شود.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی با بیان اینکه به مناسبت هفته گردشگری ۱۱ طرح در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: مجموع اعتبار هزینه شده برای این طرح‌ها برابر با ۹۴۰ میلیارد ریال است و با بهره‌برداری از آن برای ۱۷۳ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today