ایرنا/ مدیر زراعت کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه گفت: گام نخست کشت قراردادی دانه های روغنی(آفتابگردان و کلزا) با انجام مقدمات قرارداد با کشاوزران خوزستانی آغاز شد.

کیوان فرهنگ آسا، مدیر زراعت کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه با بیان اینکه امسال دومین سال متوالی کشت قراردادی دانه‌های روغنی در خوزستان با هدف حمایت از کشاورزان و توسعه کشت این محصولات راهبردی عملیاتی می‌شود اظهار کرد: باتوجه به رضایت کشاورزان خوزستانی در سال زراعی گذشته و بازدید از سطح زیر کشت، تامین نهاده‌ها، تحویل محصول و پرداخت به‌موقع وجوه خرید و در راستای سیاست های حمایتی وزارت جهادکشاورزی از تولید داخلی محصولات اساسی ، نسبت به کشت قراردادی در سال دوم برنامه ریزی شده است.
وی از هدف گذاری کشت قراردادی دانه روغنی کلزا در سطح هفت هزار هکتار در مناطق اهواز، باوی، کارون و دزفول و ۲هزار هکتار از اراضی زیرکشت دانه روغنی آفتابگردان توسط این شرکت خبر داد و افزود:تامین نهاده‌هایی شامل کودهای پایه و سرک، تضمین خرید محصول با نرخ خرید تضمینی ابلاغی دولت، بازدید حداقل سه مرحله از اراضی زیرکشت از فصل کاشت تا برداشت از جمله اقدام های موثر شرکت در قرارداد با کشاورزان خوزستانی خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد کشت قراردادی به افزایش عملکرد در واحد سطح، رضایت مندی کشاورزان از کشت دانه های روغنی و زمینه ساز توسعه این محصولات راهبردی تا رسیدن به خودکفایی در تولید روغن خوراکی مورد نیاز کشور منجر شود.
وی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد روغن خوراکی مورد نیاز کشور از خارج تامین می شود افزود: کشت دانه های روغنی در خوزستان به خصوص کلزا در چند سال اخیر روندی صعودی داشته که با کشت قراردادی، سطح زیرکشت دانه های روغنی در این استان افزایش خواهد یافت.
فرهنگ آسا قیمت تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی کلزا در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ۱۵۰هزار ریال و آفتابگردان را ۱۲۴هزار ریال بیان کرد و افزود: سال زراعی گذشته ۱۶هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان طرف قرارداد در مناطق اهواز، خرمشهر، حمیدیه، ایذه، دزفول، شوشتر، باوی و کارون و ۴۰۰تن دانه روغنی آفتابگردان از شرکت های نیشکری خوزستان توسط این شرکت بیشتر از نرخ تضمینی آن خریداری شد.


 
 

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today