ایرنا/ فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: سه قبضه سلاح شکاری به همراه ۲ قطعه لاشه کبک از سوی محیط بانان این استان، کشف و ضبط شد.

اسماعیل قلی زاده، فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان اظهار کرد: ۲ قبضه از سلاح های غیرمجاز کشف و ضبط شده مربوط به شهرستان زنجان و یک قبضه دیگر نیز مربوط به شهرستان طارم است.
وی با بیان اینکه این سه قبضه سلاح شکاری از نوع ته‌پر تکلول ساچمه زنی هستند که بیشتر برای شکار پرندگان و جانوران ریز جثه ازجمله خرگوش مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه داد: ۲ نفر از این متخلفان که در شهرستان زنجان دستگیر شدند به دلیل نگهداری سلاح غیرمجاز با نظر قاضی کشیک، روانه بازداشتگاه شدند.
قلی زاده، افزود: شکارچی متخلف دستگیر شده در شهرستان طارم نیز به جرم حمل و استفاده از سلاح شکاری غیرمجاز و شکار ۲ قطعه پرنده کبک به مرجع قضایی، معرفی شد تا مورد اعمال قانون قرار گیرد.
وی مبلغ جریمه هر قطعه کبک شکار شده را سه میلیون ریال اعلام کرد و اظهار داشت: شکارچیان متخلفی که اقدام به شکار کبک می کنند باید جریمه در نظر گرفته شده را به عنوان ضرر و زیان به طبیعت و حیات وحش در وجه محیط زیست بپردازند و از لحاظ جنبه عمومی جرم صورت گرفته نیز قاضی پرونده رای و نظر می‌دهد.   قلی زاده افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این اداره کل به طور شبانه روز مشغول پایش و رصد در مناطق مختلف استان هستند و در صورت مشاهده تخلف مطابق قانون با شکارچیان و صیادان غیرمجاز برخود جدی و قاطع خواهند کرد.
در حال حاضر استان زنجان از وجود کبک دری، چیل، گوزل، معمولی و تیهو که در اکثر مناطق زنجان یافت می شوند برخوردار می باشد و این اداره کل برای حفظ و حراست از آنها بسیار جدی و مصمم است.  
کبک ها، اغلب در کنار علوفه و گیاهان دانه دار مرتعی از حشرات نیز تغذیه می کنند بنابراین سهم مهمی در کنترل آفات به ویژه سن گندم، دارند و در واقع در برابر آفات به عنوان یک کنترل کننده طبیعی عمل می کنند و بطور متوسط بین ۱۲ تا ۲۰ تخم می گذارند و مدت ۲۴ روز بر روی تخم ها می خوابد و پس از این مدت جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.
 
 
  
  

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today