ایرنا/ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: در طول دو تا سه سال اخیر، ۲۰ هزار میلیارد ریال در حوزه اقتصاد استان سرمایه‌گذاری و در بخش زیرساخت‌ها اقدامات بسیار مهمی صورت گرفته است.

خالد جعفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان اظهار کرد: در حوزه زیرساخت که زیربنای توسعه گردشگری است، پروژه‌های خوبی اجرا شده است، همچنان که در جاده جدید سنندج - مریوان، هفت هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
وی نقش گردشگری را در توسعه اقتصادی دنیا بسیار مهم دانست و اضافه کرد: توسعه یافتگی ناشی از گردشگری در برخی استان های کشور، در کنار حفظ فرهنگ و تاریخ آن مناطق اتفاق افتاده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه کردستان تا حدودی در حوزه گردشگری نوپا است و نیاز به مراقبت ویژه دارد، افزود: طی ۲ سال اخیر، دید این معاونت به گردشگری بیشتر اقتصادی بوده و این رویه ادامه خواهد یافت.
جعفری به تنوع پتانسیل‌های طبیعی و فرهنگی در کردستان به ویژه منطقه هورامان اشاره کرد و ادامه داد: توانسته‌ایم ظرفیت‌های گردشگری استان را با برنامه ارائه دهیم، همچنانکه امروز حرکت‌های خوبی صورت گرفته است اما به انسجام بیشتری نیاز داریم.
وی بر نقش دولت و بخش خصوصی در توسعه گردشگری تاکید کرد و اظهار داشت: توسعه گردشگری در معنای کلی برای استفاده از طبیعت، مشروط به داشتن برنامه‌ای منسجم است و باید برنامه و طرحی جامع برای هورامان که هدف گردشگری است، داشته باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هم به ثبت جهانی هورامان در پنجم مرداد ماه اشاره کرد و گفت: همه بخش‌ها چه خصوصی و دولتی، در استان‌های کردستان و کرمانشاه باید برنامه‌ای مدیریتی همه جانبه در دستور کار خود قرار دهند.
یعقوب گویلیان بر ضرورت استفاده از جامعه محلی برای توسعه گردشگری در هورامان تاکید کرد و افزود: برنامه پیش رو باید طوری باشد که ضمن توسعه گردشگری در هورامان، مسائل زیست محیطی، کشاورزی و دیگر بخش‌ها رعایت شود تا شاهد آسیب به این بخش‌ها نباشیم.
وی با بیان اینکه اگر مراقب نباشیم یا با برنامه پیش نرویم، چند سال دیگر باید شاهد خارج شدن هورامان از ثبت جهانی باشیم، ادامه داد: این مهم باید دغدغه رسانه‌ها نیز باشد و منطقه هورامان در صورت توسعه، نه تنها باعث رونق اقتصادی در استان، بلکه منطقه غرب کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان به برگزاری نمایشگاه جهانی اکسپو اشاره کرد و گفت: معرفی نوروز، فرهنگ و آیین و سنت‌های کردستان، از جمله ظرفیت‌هایی است که می‌توان آن را در نمایشگاه ذکر شده، به نمایش گذاشت.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online