ایرنا/ کار برداشت نوبرانه گل زعفران از باغ‌های زیر کشت این محصول در شهرستان آزادشهر واقع در شرق استان گلستان آغاز شد.

نخستین گل زعفران گلستان در باغ های ارتفاعات روستای وامنان آزادشهر به ثمر نشست اما پیک برداشت این محصول در این شهرستان به عنوان قطب اصلی تولید زعفران گلستان از ۱۵ روز آینده آغاز شده و تا ۲۰ روز ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت تعاونی زعفران‌کاران وامنان گفت: هر ساله برداشت نوبرانه گل زعفران در منطقه ۲ هفته مانده به پیک برداشت محصول آغاز می شود که در وزن های بسیار کم است.
ذبیح الله عادلی به خبرنگار ایرنا افزود: امسال قیمت نوبرانه هر کیلوگرم گل زعفران در مشهد سه میلیون و ۷۰۰ هزار ریال است که در این منطقه به تاسی از آن نیز خرید و فروش می شود.

۴۸۰ هکتار باغ باور زعفران در گلستان
معاون مدیریت باغبانی جهادکشاورزی گلستان گفت: ۴۸۰ هکتار از اراضی شهرستان های آزادشهر، مینودشت، رامیان، گالیکش، گرگان و علی آباد به زیر کشت زعفران رفته و امسال گل دهی خواهند داشت.
نویدرضا فرهانی افزود: پیش بینی می‌شود با آغاز فصل برداشت از اواخر مهر سال جاری با عملکرد میانگین ۶.۵ کیلوگرم در هکتار، سه هزار و ۱۰۰ کیلوگرم زعفران در استان برداشت شود.
به گفته کارشناسان باغبانی به ازای هر ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم گل زعفران یک کیلوگرم محصول سَرگل( زعفران خشک ) تولید می شود.
اکنون زعفران خشک شده کشاورزان استان گلستان بیشتر به صورت فله و در بازار مشهد مرکز خراسان رضوی به‌فروش می رسد.
زعفران به دلیل طعم، بو و رنگ زرد خاصی که دارد علاوه بر مصرف غذایی، در صنایع غذایی، شیرینی پزی، داروسازی و دیگر صنایع کاربرد دارد.

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today