باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل بیمه سلامت همدان از آغاز اجرای طرح پزشک خانواده شهری برای بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی خبر داد.

سعید فرجی، مدیرکل بیمه سلامت همدان با بیان اینکه بهترین مشاور و تشخیص دهنده نحوه پیگیری درمان همه بیماری‌ها، پزشک خانواده افراد است، گفت: این طرح باعث می‌شود افراد زودتر، راحت‌تر و با هزینه کمتر بیماری خود را بشناسند و درمان کنند درحالیکه متأسفانه طرح پزشک خانواده آن‌طور که باید نهادینه نشده و نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
او با بیان اینکه چندین سال است که زیرساخت‌های طرح "پزشک خانواده" فراهم شده و ۵۰ درصد از کار پیش رفته است، اما ادامه روند این طرح منوط به تمایل مردم به بهره‌مندی از این طرح است، افزود: مزایای طرح پزشک خانواده بسیار زیاد است و اگر طرح پزشک خانواده به درستی اجرا شود بخش عمده‌ای از هزینه‌ها از سبد خانوار کم خواهد شد.
فرجی با بیان اینکه پزشک خانواده جزئی از خانواده افراد به شمار می‌آید که کاملا خانواده را می‌شناسد و می‌تواند بهترین راهنمایی‌ها را داشته باشد، تصریح کرد: تجویز‌هایی برای مراجعه به یک پزشک خاص و یا مصرف دارو‌ها، از سوی برخی افراد برای دیگران نیز وجود دارد که رویه مناسبی نیست چرا که با علم کافی انجام نمی‌شود و فضای مجازی نیز به این تجویز‌های خودسرانه دامن زده در حالی که بدون علم و آگاهی است.
او ادامه داد: امیدواریم که این موضوع نهادینه شود که بهترین فرد برای مشاوره و تشخیص بیماری پزشک خانواده است و افراد می‌توانند هر سوالی را به جای پرسش از دیگران یا فضای مجازی از او داشته باشند تا طبق اطلاعات دقیق، علمی و به روز پزشک خانواده، به پاسخ مناسب دست یابند.
مدیرکل بیمه سلامت همدان با بیان اینکه برخی از پزشکان متخصص نیز مردم را به پزشکان دیگری ارجاع می‌دهند که در واقع همان کار پزشک خانواده را انجام می‌دهند، تأکید کرد: در این شرایط کرونا نیز بهتر است افراد به پزشک خانواده در شهرستان‌های خود مراجعه کنند تا اینکه به مرکز و به مطب پزشکان خاصی مراجعه کرده باشند و باعث ازدحام شوند.
او با اشاره به اینکه برخی بیماری‌ها را پزشک خانواده به راحتی تشخیص می‌دهد و نیاز به مراجعه به پزشک متخصص نیست، گفت: پزشک خانواده، بیماران خود را با رویکرد علمی بهتر از دیگران می‌شناسد و در واقع پزشک متعمد یک خانواده است.
فرجی با تأکید به اینکه ایمن‌ترین و دقیق‌ترین تشخیص برای یک فرد تشخیصی است که توسط پزشک خانواده او انجام شده است، بیان کرد: کاهش مراجعات غیرضروری با اجرای پزشک خانواده نیز قابل توجه است. مراجعات غیرضروری نه تنها باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود بلکه با توجه به درخواست‌هایی مانند انواع تصویربرداری، سی تی اسکن و ... حتی برای بیمار عوارض نیز دارد.
مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه هر چقدر مراجعات غیرضروری را کاهش دهیم باعث کاهش هزینه‌ها می‌شویم که به نفع کشور و مردم است، بیان کرد: با مدیریت هزینه‌ها می‌توان آن هزینه را در جا‌های ضروری مصرف کرد و خدمات بهتری هم ارائه داد و از بروز بسیاری از مشکلات نیز جلوگیری کرد.

 
 

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today