صدا و سیما/ ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات ساوه به کشت پسته اختصاص دارد که عاری از آلودگی به آفلاتوکسین هستند.

حسن شریفی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه از پیش‌بینی برداشت ۲۶۰۰ تن پسته از باغات این شهرستان خبر داد.
شریفی اظهار کرد: در حال حاضر ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات ساوه به کشت پسته اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود به ازای هر هکتار ۱۳۰۰ کیلو پسته از باغات شهرستان ساوه برداشت شود.
وی با بیان اینکه از مجموع باغات پسته ساوه ۲ هزار هکتار بارده هستند، افزود: استان مرکزی رتبه ششم سطح زیرکشت پسته را به خود اختصاص داده است، ضمن اینکه هرساله حجم قابل توجهی از پسته این استان به خارج از کشور صادر می‌شود.
مدیرجهاد کشاورزی ساوه گفت: در استان مرکزی علاوه بر شهرستان ساوه، در زرندیه نیز محصول پسته تولید و صادر می‌شود.
شریفی با بیان اینکه برداشت پسته هم اکنون در حال انجام است، گفت: پسته‌‌های ساوه و زرندیه ارگانیک بوده و عاری از آلودگی به آفلاتوکسین هستند.
وی تصریح کرد: پسته در کنار انار عمده‌ترین محصول باغات ساوه را تشکیل می‌شود که بیشترین سطح زیرکشت پسته به ارقام احمد آقایی و فندقی اختصاص دارد.
مدیر جهاد کشاورزی ساوه در خصوص برداشت انار زیر گفت: مهرماه فصل برداشت انار است و کار برداشت انار از سطح برخی باغات انجام و تا آبان ماه ادامه دارد.
به گفته وی در سال گذشته ۱۵۰ هزار تن انار از ۱۰ هزار هکتار باغ انار بارور این شهرستان برداشت شد.
وی با اشاره به اینکه با برخورداری ساوه از ۱۰ هزار هکتار باغ انار و تولید میانگین ۱۵ تن در هکتار می‌توان گفت که نیاز مصرف داخلی و خارجی در قطب تولید انار با این میزان کشت برآورده می‌شود، گفت: در سال گذشته به طور متوسط در هر هکتار ۱۵ تن انار برداشت شد که امسال بدلیل سرمازدگی و کاهش بار انار تولیدی پیش‌بینی می‌شود افزایشی در میزان محصول تولیدی نسبت به سال قبل شاهد نباشیم.


 

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today