همشهری آنلاین/ سیستان ‌و بلوچستان و هرمزگان پس از پشت سرگذاشتن توفان حاره‌ای شاهین این روزها دوباره گرفتار ناپایداری‌های شدید هوا شده‌اند.

۱۰ مهر بود که توفان حاره‌ای «شاهین»، با بارندگی و باد شدید به چابهار و دشتیاری در جنوب سیستان و بلوچستان رسید. توفانی که بارش شدید، رعد و برق، گردوخاک، سیلاب و بالا آمدن آب دریا را به همراه داشت و در دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان خسارت‌هایی را به جا گذاشت. این هفته نیز سواحل جنوبی با وزش باد و ناپایداری هوا مواجه است و دیگر نقاط کشور نیز تغییرات آب‌وهوایی دارند.

هشدار برای شرق و جنوب
کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه امروز(دوشنبه ۱۹ مهر) بارش پراکنده ای برای گیلان پیش‌بینی شده است،می‌گوید: امروز و فردا(دوشنبه و سه‌شنبه) تنگه هرمز و شرق خلیج‌فارس مواج است. برای آب‌های جنوب کشور در هرمزگان، بوشهر و خوزستان که احتمال غرق شدن شناورها، خسارت به قایق‌های کوچک و آسیب به تورهای صیادی وجود دارد، هشدار زرد صادر شده است.
فریبا گودرزی با بیان اینکه نوار شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل در سیستان ‌و بلوچستان در سه روز آینده وزش باد شدید را تجربه خواهد کرد، می‌افزاید: این پدیده همچنین در بخش‌هایی از یزد، اصفهان و کرمان نیز مشاهده می‌شود که در برخی نقاط با ریزش گردوخاک همراه خواهد بود.
همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان هم گفت: همزمان با توفان شاهین، بادهای ۱۲۰‌ روزه سیستان هم در حال وقوع بود و ما درگیر دو بحران بودیم. هم‌اکنون هم توفان در شمال سیستان یعنی شهرستان‌های زابل، نیمروز، زهک، هامون و هیرمند در حال وزیدن است و تا فردا سه‌شنبه ادامه خواهد داشت. هیرمند و زهک در ابتدای مسیر هستند و باد در آنها شدت بیشتری دارد. در زهک شن‌های روان، روستاها را تهدید می‌کند و سه شهرستان دیگر بیشتر درگیر گردوغبار و ریزگرد هستند. به جز سرعت باد، هنگام توفان ریزگرد فضا را فرامی‌گیرد و مردم را آزار می‌دهد.
شهرکی می‌افزاید: سال‌هاست تجربه تلخ باد و توفان در سیستان وجود دارد، اما زیرساخت‌های ما تقویت شده است. برای توفان این روزها هم هشدار زرد صادر شده و کاهش دید افقی و کاهش هفت تا ۱۰ درجه‌ای هوا در این مناطق پیش‌بینی می‌شود.آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today