ایرنا/ مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت گفت: محققان و پژوهشگران در بیابان لوت که از آثار ثبت شده ایران در فهرست جهانی یونسکو است، موفق به کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی(نبکا) جهان به ارتفاع ۲۱ متر شدند.

مهران مقصودی، مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت اظهار کرد: نبکاهایی که در زمان ثبت جهانی بیابان لوت در سال ۱۳۹۵(۲۰۱۶) ثبت و معرفی شدند ۱۱ تا ۱۲متر ارتفاع داشتند، این نبکاها همان زمان هم به عنوان یکی از نبکاهای بلند جهان محسوب می‌شدند، که الان بر اساس تحقیق و پژوهش میدانی محققان در منطقه لوت، گلدان بیابانی(نبکا) با ارتفاع ۲۱ متر شناسایی شده که بلندترین نبکای جهان است.
وی افزود: در این سال‌ها نبکاهایی در چین و برخی از مناطق بیابانی جهان اعلام شده بود که از نبکاهای لوت بلندتر بودند، اما با این شناسایی و ثبت، بلندترین نبکای جهان در بیابان لوت قرار دارد؛ نتیجه این تحقیق میدانی و کشف در قالب مقاله علمی با جزییات به صورت رسمی در منابع معتبر علمی هم اعلام شده است.
مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت با بیان اینکه نبکاها از عوارض طبیعی برجسته در بیابان لوت هستند، توضیح داد: نبکا(Nebka) یا تل‌گز(به گویش محلی)، گلدان صحرا یا شور مرو نبکا تپه‌ای است که گیاهان عامل اصلی ایجاد آنها هستند و رشد آن از به دام افتادن ماسه در اطراف آن صورت می گیرد. معمولا نبکاهایی از یک تا سه متر در ایران وجود دارد، ما در زمان ثبت جهانی لوت نبکاهای ۱۲ متری را شناسایی و ثبت کردیم.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today