ایرنا/ رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام گفت: برخی از بهره‌برداران املاک وقفی توقع پرداخت اجاره با قیمت پایین دارند که منطقی نیست.

حجت‌الاسلام محمدرضا بخشی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام اظهار کرد: اموال وقفی باید براساس نیت واقف به کار گرفته شوند، اجاره پایین این املاک نه در قانون پیش بینی شده و نه واقفان در این خصوص چیزی گفته‌اند. 
وی ادامه داد: ترویج این نگاه موجب افراط و تفریط‌هایی در جامعه شده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام با بیان اینکه ۷۶۰ موقوفه ثبت شده در این بخش از شهرستان شاهرود وجود دارد، افزود: ۸۲ موقوفه متصرف دارد یا از سوی واقفان و بقیه از سوی اوقاف مدیریت و کنترل می‌شود.
بخشی با بیان اینکه یک موقوفه مشترک‌التولیه در بسطام وجود دارد گفت: موقوفات این بخش در قالب ۲۴۴۹ رقبه است که ۱۲۹۱ رقیه ملکی و بقیه غیرملکی است.
وی، شناسایی موقوفه‌های جدید را یکی از کارهای این اداره خواند و گفت: برخی افراد هم با ارایه اسناد یا وقف‌نامه در این خصوص مشارکت می‌کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام با بیان این که یکسال گذشته ۲۱ موقوفه جدید شناسایی شد گفت: برای بهره‌برداری این موقوفه ‌۴۶ قرارداد منعقد شد.
بخشی با اشاره به اینکه موضوع ۷۵ درصد موقوفه ‌های بسطام مربوط به عزاداری محرم و صفر است، بیان کرد: با این که این نیات بسیار خوب است ، اما جامعه با مشکلات جدید روبرو است که نیاز است واقفان در اموری مانند ازدواج ، معیشت ، محیط زیست و دیگر نیات هم وقف داشته باشند.
وی از رسانه‌ها خواست در این خصوص فعالیت بیشتری کنند تا جامعه از این نوع وقف ها بهره‌مند شوند و در مورد بقاع متبرکه هم گفت : در این بخش ۹ بقعه و امامزاده وجود دارد که سه مورد در فضای شهری و بقیه در روستاها و بین راه‌ها هستند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام ادامه داد: بنابه فرموده رهبر معظم انقلاب، تلاش می‌شود برنامه‌های فرهنگی برای ایجاد نشاط معنوی در این مکان‌ها برگزار شود، اوقاف در جریان شیوع ویروس کرونا هم برای سلامت و معیشت آسیب دیدگان از کرونا اقداماتی انجام داد.
به گفته بخشی پارسال ۱۰۰۰ بسته معیشتی ۵۰۰ هزار تومانی و امسال هم بیش از یک هزار بسته ۳۰۰ هزار تومانی، ۷۰ بسته تحصیلی و سه هزار بسته بهداشتی توزیع شد.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today