ایسنا/ خلبان محمد مهدی نوری آل آقا از استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع، جهت مهار آتش سوزی های جنگل های گچساران در استان کهکیلویه و بویر احمد خبر داد.

خلبان‌محمد مهدی نوری آل آقا، رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع در باره این خبر افزود:  این آتش سوزی  از بعد از ظهر روز شنبه به دلیل نامعلومی شروع شده است که به دلیل سخت گذر بودن و پوشش انبوه گیاهی و جنگلی و وزش باد شدت گرفته است.
وی همچنین اضافه کرد:  پیرو درخواست بالگرد مجهز به تجهیزات اطفای حریق توسط سازمان جنگلها و مدیریت بحران استان کهکیلویه و بویر احمد، بلافاصله یک فروند بالگرد به منطقه اعزام شد.
رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع افزود: به دلیل گسترش منطقه آتش سوزی یک فروند بالگرد دیگر نیز به این ظرفیت اضافه نمودیم و در حال حاظر دو فروند بالگرد مجهز به سبد ۴ هزار لیتری اطفای حریق مشغول به عملیات اطفا هوایی حریق در ارتفاعات منطقه گچساران هستند.
نوری آل آقا با بیان که هم اکنون بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای مردمی، کارکنان محیط زیست و نیروهای منابع طبیعی نیز در حال مهار و خاموش کردن آتش در کوه های مشرف به قلات گناوه هستند گفت: سخت گذر بودن برخی از این مناطق و پوشش گیاهی انبوه و علفزارهای وسیع  در این منطقه، مهار آتش بدون حضور تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع را با دشواری های زیادی رو به رو می کرد.
وی با بیان اینکه  علت و وسعت آتش سوزی این منطقه پس از بررسی های کارشناسی اعلام می شود گفت: ۵۳۵ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در مناطق خامی، نارک، آبریگون و کوه پهن طی پنج فقره آتش سوزی طعمه حریق شده است.
رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع ادامه داد:  بیشترین وسعت آتش سوزی مربوط به کوه نارک بوده که به دلیل ارتفاع بالا، شیب تند و سخت‌گذر بودن روند اطفای حریق را با کندی روبرو کرد.
نوری آل آقا تصریح کرد: بیش از ۴۳۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان ۳۲۰ هزار هکتار مرتع و بیش از ۱۱۵ هزار هکتار جنگل است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today