باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری گفت: از ابتدای امسال ۸۶ مورد اخطار‌یه در راستای دفع و دفن نامناسب زباله برای شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان صادر شد.

شهرام احمدی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: از ابتدای امسال یک هزار و ۴۵۷ مورد پایش زیست‌محیطی از محل‌های دفن زباله، واحد‌های صنعتی، خدماتی و تولیدی و همچنین بیمارستان‌های استان انجام شد.
وی تعداد اخطار‌های زیست‌محیطی صادر شده در این استان طی ۶ ماهه نخست امسال را ۱۵۸ مورد اعلام کرد و گفت: ۸۶ مورد از این اخطار‌ها خطاب به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به منظور دفع و دفن نامناسب زباله است.
احمدی ادامه داد: هم‌اکنون ۳۷ پرونده شکایت زیست‌محیطی حوزه پسماند در مراجع قضایی در حال پیگیری است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در ۶ ماه ابتدای امسال ۲۹۲ مورد نمونه‌برداری از منابع آبی و واحد‌های خدماتی و تولیدی استان نیز انجام شد.
وی در خصوص وضعیت ایستگاه‌های پایش آنلاین استان به وجود ۹ ایستگاه در این بخش اشاره کرد و یادآور شد: زمینه‌سازی برای پایش آنلاین واحد‌های بزرگ صنعتی، تولیدی و خدماتی هزینه‌بر است، اما تلاش می‌شود امکان رصد شبانه‌روزی میزان آلایندگی در خروجی‌های تعدادی از این واحد‌های موجود در استان همچون کارخانه سیمان شهرکرد، قند هفشجان، پتروشیمی لردگان و تصفیه‌خانه‌های شهرکرد و سامان فراهم شود.
احمدی به خوداظهاری واحد‌های صنعتی و تولیدی برای رعایت استاندارد‌های زیست‌محیطی نیز اشاره کرد و گفت: این واحد‌ها مکلفند در بازه‌های زمانی تعیین شده برای انجام نمونه‌برداری با همکاری آزمایشگاه‌های معتمد این اداره کل اقدام کنند که در ۶ ماهه نخست امسال ۳۷ مورد خود اظهاری از طرف این واحد‌ها در استان به ثبت رسید.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری در خصوص تاثیر اقدامات انجام شده بر میزان مهار آلاینده‌ها در مناطق مختلف استان در مقایسه با سنوات قبل تصریح کرد: با توجه به افزایش آمار پایش‌های زیست‌محیطی در سال جاری، میزان نظارت‌ها نیز به نسبت روندی صعودی داشته است که این عامل توانسته است از گسترش آلاینده‌های هوا، آب و خاک به مقدار زیادی جلوگیری کند و میزان خسارت‌های احتمالی را نیز کاهش دهد.
وی همچنین با اشاره به فعالیت کارگروه انتقال واحد‌های آلاینده در چهارمحال و بختیاری یادآور شد: مکاتبات لازم برای شناسایی واحد‌های آزاردهنده صوتی و آلاینده محیطی با شهرداری‌ها و دستگاه‌های مختلف صورت گرفته است، اما تاکنون مورد خاصی برای جابه‌جایی صنایع آلاینده معرفی نشده است.
احمدی با تاکید بر اینکه روش‌های به کار گرفته شده در دفع پسماند و زباله در استان، سنتی است و به برنامه‌ریزی دقیق‌تر و اصولی‌تری نیاز دارد، درباره رفع مشکل پساب و آلودگی‌های کارخانه خمیرمایه ناغان اظهار داشت: تا زمانی که این کارخانه استاندارد‌های لازم را برای مهار آلاینده‌ها رعایت نکند از ظرفیت‌های قانونی برای توقف تولید و جلوگیری از انتشار آلودگی این واحد تولیدی استفاده خواهد شد.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday