تسنیم/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بیش از 70 درصد از عشایر کوچ پاییزه خود را از استان اصفهان آغاز کردند، کوچ عشایر از استان اصفهان اوایل شهریور آغاز و تا پایان مهرماه ادامه دارد.

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد از عشایر کوچ پاییزه خود را از استان اصفهان آغاز کردند، اظهار کرد: کوچ عشایر از استان اصفهان اوایل شهریور آغاز و تا پایان مهرماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه عشایر به مناطق قشلاقی فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد و خوزستان می‌روند، افزود: عشایر حدود 54 هزار نفر در قالب 12 هزار خانوار از ایل قشقایی و بختیاری بودند و همزمان 6 هزار نفر از ایل عرب جرقویه پس از ییلاق در چهارمحال و سمیرم از مهرماه به اصفهان باز می‌گردند و در جرقویه و رامشه قشلاق می‌کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: 60 درصد کوچ عشایر با وسیله نقلیه انجام می‌شود و عشایر دو هزار کیلومتر ایل‌راه در استان اصفهان دارند که هزار کیلومتر آن توسط عشایر استفاده می‌شود، 30 هزار هکتار زمین زراعی و یک میلیون رأس دام دارند و در تولید گوشت و لبنیات، محصولات باغی، سیب و عسل، صنایع دستی همچون گلیم که گلیم قشقایی ثبت یونسکو است، فعالیت می‌کنند.
وی با بیان اینکه عشایر در 300 نقطه در استان اصفهان استقرار داشتند، ادامه داد: عشایر از اواخر فروردین به استان اصفهان کوچ کردند و در این مدت غربالگری در بخش کرونا انجام شد و بیشتر آنها واکسن کرونا دریافت کردند و در این مدت آبرسانی سیار با 40 تانکر برای آنها انجام شد و ایل راه‌ها آماده شد و خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی به آنها ارائه شد.
شیشه‌فروش با اشاره به واکسیناسیون دام‎های عشایر بیان کرد: همزمان با کوچ عشایر از استان اصفهان تیم‌های امدادی در مسیر کوچ خدماتی حمایتی را انجام دادند و حادثه ای در مسیر کوچ اتفاق نیفتاد.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today