صدا و سیما/ این حمام تاریخی متعلق به دوران زندیه حدود سیصد سال پیش است که با تلاش مردم از زیر خاک سر براورد.

جعفری، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیرجان اظهار کرد: پایه‌های این حمام  تاریخی شامل مجموعه‌ای زیبا و کم نظیر از طاق و گنبدهای متعدد و تزئینات آجری است که باید بخشی از ان را دوباره احیا کرد.
وی افزود: فضای معماری حمام آباده سیرجان مانند سایر حمام‌های دیگر نواحی کویر مرکزی دارای فضاهای بینه، سربینه، گرمخانه و خزینه‌است که دارای پنج گنبد بزرگ و کوچک است و امروز بی توجهی و فراموشی این آثار ارزشمند را تخریب کرده است.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیرجان از تلاش برای ثبت ملی این اثر تاریخی خبر داد و افزود: قسمت‌هایی از این حمام در اواخر دهه 70 تخریب و تمامی این بنا نیز در زیر خاک مدفون شده بود که توسط جوانان و دوستداران میراث فرهنگی محله از زیر خاک بیرون آمد که نیازمند حمایت مسئولین برای بازگشایی مسیر و احیای اطراف آن اعم از بادگیر قدیمی و یا برخی درختان کهنسال اطراف آن هستیم.
وی بیان کرد: این حمام جزو معدود حمام‌های تاریخی دو قلو با بخش‌های مجزای زنانه و مردانه است که نشان از قدمت زیادآن دارد که بر اثر بی توجهی زیر خاک مدفون شده بود و جوانان منطقه با هزینه 300 میلیون ریالی خودشان این اثر تاریخی را از زیر خروارها خاک بیرون آوردند.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar