ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: در پایش های انجام شده توسط محیط بانان در زیستگاه های استان تعداد تلفات حیات وحش در اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک به ۹ رأس رسید.

فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار کرد: محیط بانان استان در اواخر هفته گذشته در گشت زنی ها و کنترل و سرکشی به زیستگاه های حیات وحش با تعدادی لاشه کل و بز وحشی در منطقه شکار ممنوع طالقان مواجه شدند که در بررسی های انجام شده شیوع مجدد بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) تایید شد.
وی افزود: محیط بانان در پایش منطقه با لاشه پنج راس کل و بز وحشی روبرو شدند که بلافاصله پس از این مشاهدات، نشست های هماهنگی در استان و شهرستان برای پای کار آمدن دیگر دستگاه های مرتبط برای کنترل بیماری برگزار شد ضمن اینکه اقدامات کنترلی نیز در حال انجام است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز از جمله اقدامات کنترلی را خروج فوری دام های عشایر و دامداران از زیستگاه ها و مناطق آلوده استان و جلوگیری از تقابل دام های اهلی و وحشی دانست و گفت: واکسیناسیون کامل دام های اهلی نیز در دستور کار است.
حکیمی خاطرنشان کرد: این بیماری هیچ اشتراکی با انسان ندارد و قابلیت سرایت ندارد ضمن اینکه محیط بانان استان به طور مرتب در حال پایش زیستگاه های حیات وحش البرز به خصوص منطقه شکار ممنوع طالقان هستند تا در صورت مشاهده دوباره لاشه های کل و بز وحشی آن را به صورت کاملا بهداشتی معدوم کنند.
وی با بیان اینکه این بیماری مختص گونه‌های نشخوارکنندگان کوچک است، افزود:  گزارش ها حاکی از این است  که علاوه بر البرز، استان های همجوار نیز درگیر این بیماری شده‌اند و به جهت پیشگیری به موقع از شیوع بیماری، محیط بانان در حال انجام پایش‌های منطقه هستند و در حال حاضر میزان تلفات حیات وحش در این منطقه، بیش از پنج رأس کل و بز بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه کنترل این بیماری نسبت به سایر بیماری‌ها دشوارتر است، گفت: به علت جابه‌جایی و گدارحیات وحش در زیستگاه ها و تردد آنها حتی در مرز سایر استان‌ها، امکان انتقال و شیوع این بیماری در سایر استان‌ها نیز وجود دارد.
حکیمی با اشاره به اینکه حیات وحش جزو سرمایه‌های ملی کشور است و حفاظت از آن ضروری است، افزود: از تمامی دستگاه‌های مسوول درخواست داریم در جهت مهار و کنترل بیماری با محیط زیست همکاری کنند و از هیات های ورزشی و کوهنوردی، دوستداران محیط زیست و حیات وحش و همچنین جوامع محلی تقاضا می شود به جهت جلوگیری از جابه‌جایی حیات وحش و گسترش بیماری، بدون هماهنگی با اداره محیط زیست طالقان از ورود به منطقه آلوده خودداری کنند.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday