تسنیم/ وضعیت آموزش در استان کرمانشاه به گونه‌ای است که افت تحصیلی در بیشتر دانش‌آموزان محسوس است و در چند سال گذشته موفقیت چشمگیری در آزمون‌ها نصیب استان کرمانشاه نشده است.

وضعیت آموزش در استان کرمانشاه در چند سال گذشته و به دنبال بی‌تدبیری‌ها به وضعیت هشدار نزدیک شده و دیگر خبری از اسامی دانش‌آموزان و دانشجویان کرمانشاهی در لیست اسامی افراد برتر آزمون‌های ملی و بین‌المللی نیست و به طور قطع نمی‌توان آن را به کندذهن بودن نسل جوان نسبت داد و دلیل آن را باید در بی‌توجهی‌ها جست و جو کرد.
نسبت دانش‌آموز به معلم در استان در سال گذشته 20 نفر گزارش شده که استان از این نظر در جایگاه 28 کشور قرار دارد و همچنین تراکم دانش‌آموز در کلاس دوره ابتدایی دولتی 22.8 نفر بوده که از این نظر نیز رتبه 23 کشور را دارد.
نسبت تعداد دانشجویان آموزش عالی 29 نفر در هر هزار نفر است در حالی که میانگین کشوری 38 نفر است و استان کرمانشاه در جایگاه 25 کشور قرار دارد و همچنین نسبت تعداد دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به جمعیت 6 نفر در هر هزار نفر است و کرمانشاه رتبه 26 کشور را دارد.
آمارهای اعلام شده و عدم موفقیت دانش‌آموزان و دانشجویان استان کرمانشاه در آزمون‌های ملی همچون کنکور سراسری طی چند سال اخیر بیش از هر زمان دیگری محسوس بوده و این حاکی از این است که آموزش در استان دستخوش بحران‌های مختلفی شده و خود می‌تواند آفریننده بحران‌های دیگر نیز باشد.
افت تحصیلی بهترین عبارت برای توصیف این وضعیت آموزش در سطح مدارس و آموزش عالی در استان کرمانشاه است که حکایت از فاجعه‌ای بزرگ دارد  که تبعات اقتصادی تنها یکی از این موارد است؛ یعنی به نسبتی که بازدهی نظام آموزش کاهش می‌یابد، میزان خسارت‌های اقتصادی ناشی از شکست تحصیلی در استان افزایش پیدا می‌کند.
شواهد نشان می‌دهد مسائلی از جمله شرایط و امکانات تحصیل، شرایط فیزیکی و جغرافیایی مدارس، امکانات سرگرمی و ورزش، ارتباط خانه و مدرسه، مشکلات روانی و خانوادگی محصلین، سطح علمی معلمان، وضع معیشت آنان، روش تدریس مدرسان، مدیریت و سازماندهی آموزش، کیفیت پرورش در کنار آموزش و ده‌ها مسئله دیگر از این دست هر یک می‌توانند نقش مؤثری در افت و شکست تحصیلی دانش‌آموزان کرمانشاهی داشته باشند.
با توجه به اینکه نرخ بیکاری و تورم در استان کرمانشاه در چند سال گذشته در رتبه‌های نخست کشور قرار داشته، فقر اقتصادی خانواده‌ها و درگیری‌های والدین دانش‌آموزان نیز به عنوان دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان کرمانشاهی شناخته شده است که نشان می‌دهد رفع مشکلات اقتصادی ارتباط مستقیمی با پیشرفت تحصیلی دارد.
مشکلات مالی معلمان و پرداختن به شغل دوم برای امرار معاش، ضعف علمی معلمان، عدم برنامه ریزی برای تدریس، کاستی‌ها در روش آموزش، عدم آشنایی لازم با روحیات معلمان از عوامل مهم دیگری است که سبب افت و شکست تحصیلی می‌شود.
از طرف دیگر مشکلات مالی، بیکاری فارغ‌التحصیلان، کمبود امکانات یا حداقل در دسترس نبودن امکانات برای اقشار مختلف سبب بی‌رغبتی دانش‌آموزان برای حضور در کنکور و ورود به دانشگاه شده است
به نظر می‌رسد برای اصلاح وضعیت آموزشی استان نمی‌توان مشکلات اقتصادی را نادیده گرفت و میراثی که دولت تدبیر و امید برای اقتصاد استان کرمانشاه به جا گذاشته اکنون گریبان آموزش استان را گرفته و نیازمند توجه و برنامه‌ریزی بیشتر است.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today