صاحب نیوز/ نماینده مردم اصفهان در صحن علنی مجلس نسبت به وضعیت نگران کننده فرونشست در اصفهان هشدار داد.

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان با بیان این که فرونشست وحشتناک زمین در دشت اصفهان و برخوار در پی خشکسالی‌ها و خشک شدن زاینده رود به وضعیت نگران کننده رسیده است، گفت: با وجود این که در نقاط دیگر کشور نیز فرونشست داریم؛ اما اتفاق مهمی که در اصفهان افتاده درگیر شدن بافت شهری به مسئله فرونشست است.
وی با اشاره به این که فرونشست میراث تاریخی چند هزار ساله را به خطر نابودی انداخته است، ابراز کرد: از سال 1360 تاکنون از آبخوانی که 7.5 میلیارد متر مکعب ذخیره آبی داشته است، سه میلیارد متر مکعب آب برداشت شده است و با وضعیت فعلی که سالیانه 500 میلیون متر مکعب آب از این آبخوان برداشت می‌شود کل ذخیره این آبخوان ظرف مدت 8.8 سال آینده تمام شده و اصفهان بر سر مردمش خراب خواهد شد.
وی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به هشدارهای نمایندگان استان اصفهان در این زمینه، خواستار هوشیار شدن مجلس و دولت در این رابطه و چاره اندیشی برای این خطر شد.
طغیانی زاینده رود را رگ حیاتی فلات مرکزی ایران خواند که زندگی پنج میلیون نفر با آن گره خورده است و تصریح کرد: در صورت بی‌توجهی به حق آبه تالاب گاوخونی که تاکنون سبب خشک شدن 98 درصد این تالاب شده است، تالاب گاوخونی به یکی از بزرگترین کانون‌های گرد و غبار کشور تبدیل خواهد شد که پنج استان تهران، یزد، اصفهان، سمنان و قم را درگیر کرده و به خطر خواهد انداخت.
این نماینده مجلس همچنین افزود: در اثر خشک شدن زاینده رود زندگی جمعیت کثیری از کشاورزان این استان به خطر افتاده و در حال نابودی است و خواستار احیای این رودخانه شد.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today