ایرنا/ استاندار بوشهر گفت: وضعیت کالای همراه ملوان(ته لنجی) به عنوان یکی از مصوبات ششمین سفر استانی رئیس جمهوری و هیئت دولت سیزدهم به این استان باید در مدت ۱۰ روز سامان یابد.

احمد محمدی زاده، استاندار بوشهر اظهار کرد: استان بوشهر دروازه تجارت ایران است و پیشینه تجارت و بازرگانی در این استان دیرینه است.
وی بیان کرد: یکی از راه‌های امرار معاش ساحل نشینان این استان از طریق رفت و آمد به کشورهای حاشیه خلیج فارس است و در این راستا در زمان حاضر حدود ۴۰ هزار خانواده که در حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارند از این کار و تجارت نان می‌خورند.
محمدی زاده یادآور شد: در زمان حاضر موضوع کالای همراه ملوان در استان بوشهر به دلیل استفاده یک عده سودجو از این شرایط در استان‌های دیگر دچار اشکالاتی شده است.
وی ادامه داد: این عده از افراد سودجو تلاش می‌کنند بسیاری از کالاهایی که ورود آنها ممنوع و یا باید مسائل گمرکی آنها حل و یا مشمول عوارض گمرکی می‌شوند در قالب ته لنجی وارد بنادر ‌کنند.
محمدی زاده اضافه کرد: هرچند این کالاها وارد بندر می‌شوند، اما مستقیم به استان‌های مقصد ارسال می‌شود به نحوی که این کالاها در مغازه‌های این استان هم رسوب نمی‌کنند و حتی برخی از مغازه‌های شهر با کمبود کالا روبرو هستند.
وی ادامه داد: یکی از جاذبه‌های شهرهای بندری وجود کالاهای ته لنجی است که وقتی کالاها به این شکل از استان خارج شود و در همه جای کشور وجود داشته باشد توریست و گردشگر دیگر رغبتی به سفر و خرید از شهرهای بندری نخواهند داشت.
استاندار بوشهر گفت: در همین ارتباط رئیس جمهوری در جریان این مشکل بندر نشینان قرار گرفته و قرار شد در مدت ۱۰ روز این مساله بررسی شود.
به گفته محمدی زاده از روز شنبه جلسه‌های منظمی در راستای بررسی مشکلات مربوط به کالای همراه ملوان در استان بوشهر برگزار و قرار شد نشستی با شرکت تعاونی لنجداران، ملوانان به طوری‌که از هر شهرستان دو ملوانی که بیشترین زحمت اما کمترین نفع را می‌برند، مغازه داران و حتی افرادی که در قالب شوتی(خودروهای سواری که کالای وارداتی حمل می کنند) اقدام به انتقال این کالاها به سراسر کشور می‌کنند، برگزار و مجموع این مطالب در قالب یک پیشنهاد جمع بندی و به هیات دولت اعلام شود.
وی درباره شوتی‌ها گفت: افرادی که در قالب شوتی اقدام به جا به جایی کالا می‌کنند فرزندان ما به شمار می‌روند که به دنبال کار و کسب روزی هستند و به دلیل نبود شغل امروز مجبورند برای خود مشکل درست کنند.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar