ایرنا/ مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: بیش از ۱.۵ میلیون راس دام سبک در سال جاری علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان واکسینه و این بیماری کاملا کنترل شده است.

مجتبی ورمقانی، مدیرکل دامپزشکی کردستان اظهار کرد: همگام با اجرای برنامه ملی ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا ppr برای به صفر رساندن رخدادهای بالینی در استان، این اداره کل با برنامه‌ریزی در سال جاری نسبت به اجرای فاز اول عملیات واکسیناسیون سراسری و رایگان ppr در کل جمعیت دام سبک استان با پوشش حداکثری اقدام کرد.
وی ادامه داد: این فاز به مدت ۹۰ روز کاری از اردیبهشت تا شهریور ماه سال جاری و با اولویت مناطق مرزی، پرخطر و روستاهای اطراف مناطق حفاظت شده اداره کل محیط زیست استان اجرا شد که با همکاری ۳۱  تیم مایه‌کوبی دولتی و غیردولتی و با به کارگیری ۱۰۰ نفر انجام گرفت.
مدیرکل دامپزشکی کردستان افزود: پیش بینی اولیه مایه کوبی یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس بود که با تلاش نیروهای دامپزشکی تاکنون یک میلیون و ۵۴۶ هزار و ۳۳۶ رأس دام در سطح یک هزار و ۴۴۹ روستای استان واکسینه شد.
ورمقانی اضافه کرد: از آنجا که تعداد محدودی از جمعیت دامی در نیمه نخست امسال به مناطق ییلاقی کوچ داده می شوند، این اداره کل آمادگی دارد در صورت بازگشت دام ها به روستاها در طول ماههای آتی عملیات واکسیناسیون دام های سبک یاد شده را انجام دهد.
وی گفت: سال گذشته یک میلیون و ۲۹ هزار و ۸۰۲ راس دام علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک واکسینه شده بود که با پوشش مطلوب واکسیناسیون در سال جاری بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته که موید کمترین کانون رخداد بیماری در استان و عدم گزارش بیماری و تلفات در مناطق حفاظت شده تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان است.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online